Sonbaharda Saç Bakımı Nasıl Olmalı

Mevsim geçişlerinde ruhumuzun olduğu kadar saçlarımızın da çok fazla etkilendiği önemli gerçekler arasındadır. Ani sıcaklık değişimleri, soğuyan havalar, saçların yıpranmasına neden olur. Bu durumda saçlara verilen önemin sonbahar döneminde her zamankinden daha fazla olması gerekir. Peki nasıl?
Sonbaharda saçların sağlığını korumak için ne gibi önlemler alabilir, nasıl bakım yöntemleri uygulayabiliriz? Sonbaharda daha sağlıklı saçlara sahip olmak için uygulamanız gereken detaylar yazımızın devamında:

1) Kan Dolaşımı Sağlayın

Saçlarınızın daha sağlıklı olabilmesi için yediğiniz besin vitaminlerinin dolaşım yoluyla saçlarınızın uçlarına kadar ulaşması gerekir. Bunun için kan dolaşımını hızlandırmaya çalışmalısınız. Kan dolaşımını hızlandırmak için banyo sırasında şampuanı masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

kadinlarda-sac-sekillendirme

2) Dengeli Beslenin

Her konuda olduğu gibi saçlarınızın sağlıklı olmasında da dengeli beslenmenin önemi büyüktür. Sonbahar döneminde de saçlarınızın sağlıklı ve bakımlı olabilmesi için tükettiklerinize dikkat etmeli mevsim meyve, sebzelerinden ve bolca proteinden yararlanmalısınız.

diyet-yapmak1

3) Bakım Maskeleri Uygulayın

Birçok kozmetik mağazasında bulabileceğiniz saç bakım maskelerini ya da evdeki malzemelerden kendiniz kolayca hazırlayabileceğiniz bakım maskelerini düzenli olarak uygulayarak saçlarınıza iyi bir sonbahar bakımı yapabilirsiniz.

sac-bakimi

4) Su Sıcaklığını Ayarlayın

Yaz boyunca serinlemek için yapılan duşlarda soğuk su kullanıyor olsak da sonbahar ile birlikte soğuyan havalar nedeniyle artık duş suyunun derecesini yükseltmeye başlarız. Ancak aşırı sıcak su ile yapılan duşların hem cilt hem de saç sağlığını tehdit ettiğini unuturuz. Aşırı sıcak su, cildin kurumasına saçların yıpranmasına neden olur. Sonbahar süresince yıkama esnasında ılık; hatta dayanabiliyorsanız soğuk su kullanarak saçlarınız için büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

sac-bakimi

5) Şampuan ve Ek Ürünlerden Yararlanın

Yaz boyunca güneş ışınlarından etkilenen saçlarınız için sonbahar döneminin etkileri de oldukça zorlayıcı olacaktır. Bunun için her zaman kullandığınız şampuanı değiştirip yerine yıpranmaya karşı olan özellikteki şampuanları tercih edebilir, argan yağı gibi saçları besleyen birçok bakım ürününden yararlanabilirsiniz.

kaynak saç

6) Her Gün Yıkamayın

Saçlarınızı her gün yıkayıp temizliğe ulaşmak güzel görünebilir; ancak bu işlemin saç diplerinizdeki koruyucu tabakaya zarar verdiğini ve kepek oluşumunu desteklediğini unutmamanız gerekir. Bunun için her gün yıkamaktan vazgeçebilir, zaman zaman kuru şampuanlardan destek alabilirsiniz.

saç_bakımı

7) Tarağınızı Seçin

Saçlarınızı tarayacağınız fırçanın doğal kıllarla yapılmış olmasına ve saçlarınıza zarar vermeyecek özellikler taşımasına özen gösterin.

uzun_saç_modelleri

8) Isı Veren Ürünlere Dikkat

Saçlarınızı şekillendirmek ya da kurutmak için mümkün olduğunca ısı uygulamaktan uzak durun. Yüksek ısı derecesine sahip kurutma makinesi, düzleştirici ya da maşa gibi aletlerin saçlarınızı önemli ölçüde yıprattığını aklınızdan çıkarmayın.