Tırnak Bakımında Olmazsa Olmaz 7 Nokta

El ve tırnak temizliği, vücudumuza verdiğimiz değeri en çok gösteren detaylardan biridir. Kendimize olan saygımızı göstermenin ve karşımızdakinde etkili bir izlenim bırakabilmenin ilk yollarından biri olan tırnak temizliği ve bakımına gerekli önemi vermeliyiz. Peki nasıl?

İşte tırnaklarınızın daha sağlıklı ve hoş bir görünüme sahip olması için uygulaması birbirinden kolay 7 öneri:

1. Sağlıklı Beslenin

Her konuda olduğu gibi tırnak bakımı konusunda da ilk adım sağlıklı beslenmektir. Doğru beslenmek, kozmetik ürünlerin etkisinin her zaman bir adım önünde gelir.

Kalsiyum ve meyve sebze ağırlıklı bir beslenme planı yanında bolca su içerek tırnaklarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

semizotu-salatasi

2. Tırnak Yemeyi Bırakın

Tırnaklarınız için ne kadar özenli davranırsanız davranın eğer ki tırnak yeme alışkanlığınız varsa her şeyi mahvedebilirsiniz. Kötü bir görünüm oluşmaması için böyle bir alışkanlığınız varsa mutlaka vazgeçmeye çalışın. Bu alışkanlığı yok etmek için acı oje kullanmak ya da psikolojik tedavi görmek etkili yöntemlerden biri olabilir.

tırnak

3. Törpüleme Yöntemi Belirleyin

Özellikle kolay kırılan tırnaklara sahipseniz bu durumu önlemenin bir yolu da törpülemekten geçer. Tırnaklarınızı küt olarak kesiyorsanız kırılma ihtimalini yükseltmiş olursunuz. Bu nedenle tırnaklarınızın sivri köşelerini mutlaka yuvarlak bir şekilde törpülemeye özen gösterin.

tırnak

4. Hava Almasını Sağlayın

Renk renk ojelerin çok çekici olduğunu biliyoruz, ancak her gün oje kullanımının tırnak sağlığınızı önemli ölçüde tehdit ettiğini de unutmamak gerekir. Her gün oje sürmek yerine haftada 1-2 gün mutlaka ojesiz gezip tırnaklarınızın nefes almasını sağlayın. Aksi takdirde tırnağınızda sararmalar ya da çeşitli lekeler oluşmasına neden olabilirsiniz.

tırnak_kırılması

5. Eldiven Kullanın

Ev temizliği yaparken ya da bulaşık yıkarken kullandığınız yoğun kimyasal içeren temizlik ürünleri tırnaklarınızın sağlığını bozar. Bunun için temizlik eldiveni kullanarak etkili bir önlem almayı ihmal etmeyin.

tırnakboyası

6. İyi Bir El Kremi Seçin

Günlük olarak kullanmanız gereken nemlendiricilerin tırnakları da besleyen özellikte olmasına dikkat edin. Ellerinizi güzelleştirirken tırnaklarınızı da güçlendirmeyi ihmal etmeyin.

tirnak-bakimi

7. Limon Kullanın

Tırnaklarınızın daha parlak ve güçlü olmasını istiyorsanız limonun etkilerinden faydalanabilirsiniz. Eğer ki tırnaklarınızda sağlık problemi olmaksızın sadece fazla oje kullanımından kaynaklanan bir sararma problemi yaşıyorsanız bu durumu da limon ile çözebilirsiniz.