Yapay Değil Doğalın Peşindeyiz: 6 Doğal Güzellik Önerisi

Her kadın güzel görünmek ister; ancak bunu makyajla sağlamanın ne kadar doğru olup olmadığını pek sorgulamaz. Makyajla güzel bir görünüm elde ederken cilt sağlığımızın ne kadar kötüye gittiğini çoğu zaman fark edemeyiz. Bunun için doğal yöntemlerle etkili önlemler almayı ilk hedefimiz haline getirmeliyiz. İşte hem güzel bir görünüm sağlayacak hem de cilt sağlığınızı bozmayacak 6 etkili güzellik önerisi!

1. Göz Altı Morluklarına Veda Edin

Sabah uyandığınızda aynaya ilk bakışınızda gördüğünüz manzara çok önemlidir. Çoğu zaman geri kalan günün gidişatını belirleyecek ilk görüntüde göz altı morlukları ile karşılaşmak oldukça modunuzu düşürebilir; fakat buna izin vermemek sizin elinizde. İşte size şahane, etkili ve basit bir yöntemimiz!

Göz altlarınıza birer dilim salatalık koyun ve bekletin. Salatalık ile kan dolaşımınızı etkinleştirerek cilt renginizi eşitleyebilirsiniz. Diğer yandan daha önceden buzdolabında 10 dakika kadar beklettiğiniz iki kaşığı göz altlarınıza koyup 10 saniye beklettikten sonra 10 saniye kaldırıp tekrar koyun ve bu işlemi 5 kez tekrarlayın. Böylece tüm morluğa veda edebileceksiniz.

guzellik

 

2. Soğuk Duş Alın

Sıcak suyla yaptığınız banyolar, ruhunuz için rahatlatan bir etki yaratıyor olabilir; ancak cildiniz için zararlı olabileceğini unutmayın. Aşırı sıcak su ile yapılan banyolar, cildin yağ dengesini bozarak tahrişe neden olur. Bu nedenle çok soğuk suya dayanamıyorsanız en azından daha ılık bir duş almanızda fayda var. Özellikle güne başlarken alacağınız soğuk ya da ılık duş, gün boyu daha zinde olmanızı sağlar, bağışıklık sitemini güçlendirir, cildin esnekliğini artırarak daha sağlıklı bir görünüm oluşturur.

güzellik önerileri

 

3. Kaz Ayaklarına Tavuktan Çare

Yaşlanmanın en büyük belirtilerden biri, göz çevresinde oluşan kaz ayaklarıdır; ancak kaz ayaklarını yok etmek çok kolay. Bir kap içerisinde yumurta beyazını köpük kıvamına gelene kadar mikserle güzelce çırpın ve elde ettiğiniz köpüğü göz çevrenize ovalayarak uygulayın. 15 dakika kadar köpüğün kurumasını bekleyin daha sonra ılık su ile durulayın. Bu yöntemi haftada 2 kez uyguladığınızda cildinizin gerginleşip kırışıklıkların azaldığına şahit olacaksınız.

güzellik önerileri

4. Cilt Çatlaklarına Patates ile Veda Edin

Patates, içerdiği vitaminler sayesinde cilt hücrelerinin yenilenmesine önemli ölçüde katkıda bulunacak özelliklere sahiptir. Bu katkıdan yararlanmamak ayıp olurdu elbette, o halde orta boyda bir patatesi kapın da gelin. Patatesi dilimleyin ve bir dilimini çatlak olan bölgenize ovarak uygulayın. Ovma sürecini çatlak izlerinin derinliğine göre 3-15 dakika arasında ayarlayın. Patates suyu kuruyuncaya kadar cildinizde bekletin ve daha sonra ılık suyla durulayın. Bu işlemi haftada 2-3 kez uygulayarak çatlaklara veda edin.

patates

 

5. Saçlarınızı Kolayca Uzatın

Saçlarınızı uzatmak için birçok bakım küründen yararlanmayı düşünürüz; ancak hepsinden daha kolay olan yöntemi aklımıza bile getirmeyiz. Saçlarınızın daha hızlı uzamasını istiyorsanız geceleri yatmadan önce sakince tarayabilirsiniz. Böylece saç diplerinizi uyarıp kan dolaşımınızı etkin hale getirecek ve saçlarınızın daha hızlı ve kolayca uzamasını sağlayacaksınız.

kahverengi-sac

 

6. Cildinizi Nemlendirin

Duştan sonra cildinize iyi bir nemlendirici sürmeniz oldukça rahatlatıcı olabilir. Bunun için kimyasallarla dolu kremler yerine doğal Hindistan cevizi yağı ya da kayısı çekirdeği yağından yararlanabilir ve güzel bir cilt görünümü elde edebilirsiniz.