Yaz Mevsiminde Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Kadın ya da erkek olalım saçlarımız, güzel ve etkili görünmemizin en önemli detaylarından biridir. Bu güzel detayı kötü etkileyen unsurlar ise yaz mevsimi ile birlikte maalesef ki artış gösterir. Yakıcı yaz güneşi, klorlu havuz suları, tuzlu deniz suları derken saçlar büyük ölçüde zarar görmeye başlar. Bunun için gerekli önlemleri alabilmeli, doğru bakım sırlarını uygulayabilmelisiniz.

Peki nedir o bakım sırları? Yaz mevsiminde saç bakımı yaparken nelere dikkat edilmelidir? Merak ettiğiniz tüm cevaplar için yazımızın devamını okumanızı öneriyoruz. İşte detaylar:

  • Nemlendirmek Şart

Yaz mevsimindeki aşırı sıcaklar, yakıcı güneş altında fazla zaman geçirmek gibi nedenler saçlarınızın kuruyup koparak dökülmesine yol açabilir. Bu durumu önlemek, saçlarınızın daha güçlü olmasını sağlamak için nemlendirici içeren bir şampuan ya da ek olarak nemlendirici özellikte bir saç kremi kullanmanızda fayda var.

sac-sekillendirme

  • Kurutmayın

Banyo yaptığınızda ıslak saçlarınızı kurutmak için fön makinelerine başvurarak zarar görmesine neden olmayın. Banyo sonrasında saçlarınıza havlu ile tampon yapın, bir miktar tarayıp doğal sürece teslim edin. Böylece zaten fön kadar sıcak olan hava koşulları kısa zamanda saçlarınızın kurumasını sağlayacaktır.

Doğal Yollarla Saç Arıtma

  • Değişiklik Yaparken Dikkat

Tüm sene beklediğiniz tatile çıkarken yenilik istemek en doğal hakkınız olabilir, ancak bunu yaparken saçlarınıza zarar verdiğinizi unutmayın. Tatile çıkmadan önce kuaföre gidip perma, boya, balyaj gibi işlemler yaptırarak güneşin zararlı etkilerini daha da kendinize çekebilir saçlarınızın sağlığını önemli ölçüde kaybedebilirsiniz. Bunun yerine kırıklarınızı aldırabilir, rengi açılmış kısımları kestirebilir hem yeni bir görünüm hem de sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

saci_taramak

  • Aksesuarlardan Yararlanın

Güzel bir bronzluk kazanmak ya da ruhunuzu dinlendirmek için bolca güneşleneceğiniz zamanlarda saçlarınızı korumayı unutmayın. Güneşin zararlı ışınlarından saçlarınızı koruyabilmek için şemsiye, çeşitli şapkalar gibi aksesuarlardan yararlanmayı ihmal etmeyin.

sac-maskesi

  • Yüzdükten Sonra Dikkat

Deniz veya havuzda keyifle yüzdükten sonra saçlarınızın kötü etkilenebileceğini unutmayın. Denizin tuzundan, havuzun klorundan arınabilmek için sudan çıktıktan sonra saçlarınızı mutlaka duru su ile yıkayın, ardından argan yağı gibi bakım ürünlerinden uygulayın. Böylece klorlu ya da tuzlu suların saç sağlığınızı bozup keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin.

yuzmek

  • Havalandırın

Saçlar, yükselen hava sıcaklıkları ile birlikte birçok insana sıkıntı verebilir. Bu sıkıntıyı önlemek, güne daha ferah devam edebilmek için uzun saçlar güzelce, sıkı sıkıya bir topuz yapılır. Topuzlar sayesinde anlık ferahlamalar sağlanır, ancak bu işlem saç diplerinizin hava almasını önleyerek saçların zarar görmesine neden olur. Bu nedenle tüm gün sıkı bir topuz ile gezmek yerine ara ara saçları açıp saç diplerinin hava almasını sağlamakta büyük fayda vardır.