Yeni Trend Yüz Temizleme Fırçaları Hakkında 7 Soru 7 Cevap!

Evi köpükler içinde temizledik, bahar temizliğinin hakkını verdik vermesine ama güzelliğimize de bir dokunuş yapmadan geçmemeliydik, geçemezdik, geçmedik! Yeni bir trend var şimdi, duymuşsunuzdur… İki fırfırla tüm gözenekler açılıyor, sanki cilt bakımı yaptırmış gibi tüm kir pas gidiyor. Yeni nesil yüz temizleme fırçalarından bahsediyoruz. Oldukça işe yarar gözüken bu fırçalarla ilgili bilinmeyenleri kaleme aldık.

cilt_bakımı

1- Yüz temizleme fırçası ne işe yarar?

Temelinde tek gözenek bile atlamadan, cildi derinlemesine temizlemek yatıyor. En önemli özelliklerinden biri ciltteki fazla yağı alması ve nem dengesini koruması.

2- Yüz temizleme fırçalarını kimler kullanabilir?

Tabi trendler çıktıkça çıkıyor, onlara dur demek imkânsız. Ama önemli olan önce kendi cilt tipinizi tanımak. Örneğin aşırı hassas ve hatta çatlayacak kadar kırılgan bir cildiniz varsa, uzmanlar yüz temizleme fırçasını önermiyor. Bunun yerine daha yumuşak ve geleneksel temizleme köpüklerini kullanmak daha ideal.

cilt_sağlığı

3- Bu fırçalar günlük kullanıma uygun mudur?

Aslında çok değil 🙁 Klasik, her şeyin fazlası zarar mantığı. Yukarıda nem dengesinden bahsetmiştik ya hani, işte o bakımdan sakıncalı olabilir. Her gün yüzeyi bu kadar derinlemesine ovalamak cildinizin nem dengesini bozabilir ve dahası gözenekleri tahriş bile edebilir.

4- Yüz temizleme fırçaları nasıl kullanılır?

Bu da dikkat edilmesi gereken başka bir konu. Önce yüzünüzü ve fırçayı ıslatın, ardından her zaman kullandığınız yüz temizleme ürününüzü fırçanın üzerine sıkın ve nazikçe yüzünüze uygulayın. Kilit olan nokta, cildinize fırçayı bastırmamanız ve aynı bölgenin üzerinden çok fazla geçmemeniz. İdeal süreyi 1 dakika olarak düşünebilirsiniz. Üzerine tonik ve nemlendiricinizi mutlaka uygulayın.

yüz_temizleme_fırçalarının_faydaları

5- Uygulama ne zaman yapılmalı?

Sabah da olur akşam da. Ancak en ideali gece yatmadan önce yapmanız ve üzerine nemlendirici uyguladıktan sonra uyumanız. Uykuda cildiniz kendini yenilediğinden, açık olan cildinizin beslenmesi daha hızlı olacaktır.

6- Yüz fırçaları ne kadar süre kullanılır?

Bu da aslında sizin kullanım sıklığınıza göre şekilleniyor. İdeal olanı onları 6 ayda bir değiştirmek. Makyaj malzemeleri gibi düşünün; kullandıkça bakteri de artıyor haliyle.

7- Fırçalar nasıl temizlenir?

Fırçayı su ve sabun ile temizleyebilirsiniz. Temizlik hayatın her alanında elzem, bilhassa konu cilt ise. Sizin için şu videoda makyaj fırçalarının nasıl temizlendiğini anlattık. Bir göz atın deriz!