Yüzdeki Çilleri Yok Eden 6 Yöntem

Genellikle yüzde olmak üzere vücudun belirli yerlerinde görülebilen, “çil” olarak isimlendirilen kahverengi lekeler, kimileri için güzellik algısının temelini oluştururken kimileri için rahatsız edici bir görünümün tanımı gibidir. Eğer ki siz de çillerinden rahatsız olan insanlardansanız yazımızın devamına bir göz atın deriz. İşte, çillenmelerin yok olmasına yardım eden 6 yöntem…

1. Limon

Limon, yüksek C vitamini içeriği ve antioksidan özelliği sayesinde insan sağlığı için birçok açıdan fayda sağlayan seçeneklerden biridir. Bu faydalardan biri de cildinizdeki çillenmeler ve çeşitli lekelerden kurtulmanıza yardımcı olmasıdır.
Taze limon suyunu bir pamuk yardımıyla çilli bölgelere gün aşırı uyguladığınızda lekelenmelerin açıldığını görebilirsiniz. Bir diğer yöntem olarak da limonun kabuğunu ayırıp iç kısmıyla cildinize peeling yaparak hem cildinizin canlanmasını hem de çillerden kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

2. Çilek

Kırmızı meyvelerin en nefisi olan çilek mis kokusuyla çillerinizden kurtulmanız için geliyor. Yüzünüzdeki çillerde kurtulmak için bir porsiyon kadar çileği ezip püre haline getirdikten sonra yüzünüze maske olarak uygulayın. Haftada 1 kez bu maskeyi uygular 1 saat bekletirseniz çillerinizde fark edilir oranda bir açılma göreceksiniz.

3. Maydanoz

Salatalara ve birçok yemeğe vitamin ve lezzet katan maydanoz, bu kez çillerinden kurtulmak isteyenlere şifa oluyor. Bir miktar maydanozu bir gün boyunca sirkeli suda beklettikten sonra 5 dakika kadar kaynatın. Kaynattıktan sonra yarım limon suyu ve birkaç damla portakal yağı damlatın. Hazırladığınız karışımı bir pamuk yardımıyla iki günde bir çilli bölge üzerine uygulayın. Düzenli olarak uyguladığınızda 3 ay sonunda çillerinizin azaldığını görebilirsiniz.

4. Soğan

Soğan denince akla ilk olarak keskin kokusu gelse de bu yüzden şimdi bahsedeceğimiz yöntem pek de iç açıcı görünmese de bir denemekte fayda var deriz. Çillerden kurtulmak istiyorsanız yarıya böldüğünüz kırmızı soğanı şikâyet ettiğiniz bölge üzerine düzenli uygulayarak çillerin azalmasını sağlayabilirsiniz.

5. Elma Sirkesi

Temizlik alanında ve yemek tariflerinde bolca yararlanılan elma sirkesinin mükemmel etkisi sayesinde çillerinizden kurtulabilirsiniz. Daha önceden kaynatılmış su içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve çalkalayın. Daha sonra günün belirli saatlerinde bir pamuk yardımıyla çilli bölgenin üzerini hazırladığınız bu karışımla silin. Elma sirkesinin içerisindeki doğal meyve asidi sayesinde çillerin kısa sürede yok olmasına yardımcı olun.

6. Domates

Başta kahvaltılar olmak üzere tüm öğünlerin vazgeçilmezi, kırmızı kahraman domatesin birçok cilt probleminden kurtulmaya yardımcı olan etkisini çiller üzerinde kullanma zamanı! Bir domatesi rendeleyip suyunu çıkardıktan sonra pamuk yardımıyla çilli bölge üzerine uygulayın. Bu yöntemi düzenli uygulayarak kısa zamanda cildinizdeki çillerin renginin açılmasına ve cildinizdeki tüm ölü derilerin yenilenmesine katkıda bulunun.