Zamane Annelerine: Baby Shower Nedir?

Diş buğdayı, bebek mevlidi derken son zamanlarda bir de “Baby Shower” diye bir kutlama ile tanıştık. Daha çok sosyal medyadan ya da yakın çevremizden duymaya başladığımız baby shower nedir, neden yapılır anlam veremiyorsanız bu soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.
İşte baby shower hakkında bilmeniz gereken 7 önemli detay…

  • Farklı İsimlere Sahip Olabilir

Amaç olarak; doğacak bebeğin ilk kez geniş bir topluluk ile tanışması ya da bir kadının anneye dönüşmesini kutlamak sayılabilir. Bu kutlama, birçok kültürde yer alsa da parti isimleri farklılık gösterebilir.

  • Kimler Düzenler?

Baby shower, aslında anne adayının yakın arkadaşı, kız kardeşi, kuzeni, teyzesi gibi kişiler tarafından düzenlenir. Ancak günümüzde baby shower partisini direkt olarak anne adayının kendisi de hazırlayabilmektedir.

  • Ne Zaman Yapılır?

Baby shower partileri genel olarak doğuma ortalama 1 ay kaldığında yapılır; ancak hamilelik süreci her kadın için farklı olabildiğinden anne adayının bu partide iyi hissedecek kadar enerji sahibi olmasına dikkat edilmelidir.

  • Nerede Yapılır?

Baby shower partisi, ayarlamak isteyen kişinin bütçe ve isteğine göre evde ya da özel bir mekânda yapılabilir. Bir organizasyon şirketi ile anlaşılabilir ya da tamamen kişinin kendi emeği ile harika bir parti hazırlanabilir.

  • Baba Adayı da Olmalı mıdır?

Günümüzdeki babalar; sorumluluk üstlenmeyi ve bebeği ile ilgili her anda keyifle bulunmayı istiyor. Bu nedenle baby shower partisinde babaları da görebiliyoruz.

  • Baby Shower Partisinde Ne Yapılır?

Katılan kadınlar; minik ikramlar eşliğinde birbirleri ile annelik anılarını paylaşır, ailelerini konuşur, birbirlerine destek olurlar. Misafirler ağırlanır, hediyeler dağıtılır, bolca fotoğraf çekilir, oyunlar oynanır. Tüm güzel etkinlikler ile doğumun yaklaşmasıyla stres yaşayan anne adayının moral depolaması sağlanır.