20 Yaş Dişleri Hakkında 6 Bilgi

Genellikle şiddetli ağrılara sebep olup kişiye epey zorluk yaşatmaları ile bilinen 20 yaş dişleri hakkında daha detaylı bilgi edinebilmek istiyorsanız yazımızın devamı size yardımcı olabilir. İşte 20 yaş dişleri nedir, ne zaman çıkar, çekilmeleri zorunlu mudur? gibi sorulara cevap bulabileceğiniz yazımızın detayları…

1. 20 Yaş Dişleri Nedir?

20 yaş dişleri, alt ve üst çenede diş diziliminin en sonunda yer alan son azı dişleridir. Doğru bir şekilde çıktığında diğer tüm dişler gibi çiğneme işlevinde önemli katkıya sahip olabilen dişlerdir.

2. 20 Yaş Dişleri Ne Zaman Çıkar?

20 yaş dişleri, genel olarak onlu yaşların sonunda ya da yirmili yaşların başında çıkar; ancak genetik faktörler gibi çeşitli nedenlerden dolayı erken ya da geç çıkma ihtimali yüksektir.

3. 20 Yaş Dişlerinin Çıkma Belirtileri Nelerdir?

“20 yaş dişlerinin çıkmaya başladığını nasıl anlayabiliriz?” sorusu birçok aklın karışmasına neden olabilmektedir, ancak 20 yaş dişlerinin çıkma belirtileri genellikle aynıdır. Kulak etrafında oluşan ağrı, ağız açma sırasında oluşan ağrı, çenenin arka kısmında hissedilen basınç gibi belirtiler; 20 yaş dişlerinin çıkmaya başladığının göstergesi olabilir ancak daha kesin bir tanı için mutlaka uzman bir diş hekimi muayenesinden geçmek gerekir.

4. Belirtilerin Hafifletilmesi Mümkün Müdür?

20 yaş dişlerinin çıkma belirtileri kimi insanlarda çok hafif geçerken kimi insanlarda da şiddetli ağrılara neden olabilir. Bu ağrıların antibiyotik gibi çeşitli tedavilerle dindirilmesi mümkündür. Ancak çene kavisi içinde oluşan enfeksiyon, diğer dişlere olan baskı, tümör gibi durumlar mevcutsa cerrahi bir müdahale gerekebilmektedir.

5. 20 Yaş Dişlerinin Çekilmesi Zorunlu Mudur?

20 yaş dişleri, ağız içerisinde sorun teşkil etmeyecek şekilde konumlandığında tıpkı diğer dişler gibi çiğneme işlevinde önemli bir yardımcıdır. Ancak 20 yaş dişleri kullanılabilir değilse diğer dişlerin sağlığını tehdit etme gibi durumlara neden oluyorsa çekilmesi zorunlu hale gelebilmektedir.

6. 20 Yaş Dişleri Çekildikten Sonraki Süreç Nasıldır?

20 yaş dişleri, sizin için de cerrahi bir işlemle sonuçlanacaksa endişelenmeye gerek yok; çünkü çekim sonrasında hızla iyileşmek mümkündür. 20 yaş dişlerinin çekimi sonrasında en az 2 saat gıda tüketmemeye, birkaç gün yumuşak ve ılık gıdalar tercih etmeye dikkat ederek bu süreci en az zararla atlatabilirsiniz.