21 Eylül Dünya Alzheimer Günü: Alzheimer Hastalarına Nasıl Davranmalı?

Alzheimer; demans hastalıklarından, olarak 60 yaş ve üzeri kişilerde oluşan nörolojik bir rahatsızlıktır. Beynin bazı bölümlerinin zaman içinde gördüğü hasarlar sonucu tüm entelektüel faaliyetler, günlük işlev ve davranışların bozulması, kişinin anılarından, yakın çevresinden hatta kendinden uzaklaşması gibi belirtilerle kendini göstermeye başlar. Tedavisi kesin olmayan hastalığı ilk tanımlayan kişi ise Alman Nöropsikiyatrist Alois Alzheimer’dir.

Alzheimer hastalığının kesin bir tedavisi olmasa da alacağımız birkaç önlem ile ondan korunabilmek mümkün. Peki hasta yakınları, hastalarına karşı nasıl davranmalı? Hasta bakım süreci çok meşakketliyken bir de hasta Alzheimer olduğunda bu durum daha da zorlaşıyor. Bu zorluğu azaltabilmek, hasta yakınının yükünü azaltabilmek için size önerilerimiz

  • Notlar Edinin

Alzheimer hastaları, uzak geçmişi çok iyi bir şekilde hatırlarken birkaç dakika öncesini hatırlamayabilir. Bu durum hayatlarını çok fazla bir şekilde etkilemeye başladığı için onlara küçük notlar edinmesini sağlayarak yardımcı olun.

yaslilar-gunu1

  • Sevgi ile Yaklaşın

Onlar sizin en yakınları olduğunu hatırlamıyor olsa dahi siz onun en yakınınız olduğunu hâlâ biliyorsunuz. Bu nedenle onlar size hastalık nedeniyle nasıl davranıyor olursa olsun siz sevgi ve özenle yaklaşmaktan vazgeçmeyin.

yaslilar-gunu

  • Oyunu Sürdürün

Eğer ki hastanız, geçmiş zamandan şimdimi zaman gibi bahsediyor zaman zaman sizi çok başka biri olarak görüyorsa ona doğruları anlatmak yerine bütünlüğün bozmayın. Espriler yaparak onunla sohbet etmeye, anlattığı olaylarda zaman ve mekan yanlışlıklarına takılmadan oyunu sürdürün.

yaşlı_çift

 

  • Ortam Hazırlayın

Alzheimerli hastanın yaşadığı ortamı ona göre düzenlemeniz gerekir. Hastalığın evrelerine göre evde temel ihtiyaçları için gerekli ekipmanları edinin, sizden gizli ilaç içme ihtimaline karşı ilaçları saklayın.

kalp-doktoru

  • Sohbet Edin

Hastanız birkaç dakika öncesini hatırlayamasa da yıllar öncesinde geçirdiğiniz anıları çok rahat hatırlayabilir. Onunla geçirdiğiniz güzel anları tekrar hatırlatarak güzel bir sohbet edebilir mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

doktor-roportajlari

  • Uyku Ortamı Hazırlayın

Alzheimer hastalarının geceleri, günden daha zorlu geçebilir. Bunun için uyuyacakları ortamın çok huzurlu olarak düzenlenmesi gerekir. Gün içinde uyuması engellenmeli, akşamları hep aynı saatte yatmaları sağlanmalıdır.

doktor5

 

  • Kapıyı Kilitleyin

Bazı Alzheimer hastaları evden kaçma eğiliminde olabilir. Siz fark etmeden dışarı çıkmamaları ve herhangi bir kötü sürprizle karşılaşmamak için evinizin dış kapısını daima kilitli tutmakta fayda olacağını unutmayın.

doktor-uzman

  • Banyo İçin Zorlamayın

Bazı hastalar banyo yapmaktan korkar ve aşırı tepkiler gösterebilir. Bu yüzden banyo yaptırmak için sakin dönemlerini gözlemleyin. Kesinlikle banyo yaptıramıyorsanız temizlik için hasta ıslak mendillerini, saç temizleme boneleri gibi ürünlerden yardım alın.

doktor3

 

  • İletişim Kurun

Hastanızla sohbet ederken basit kelimeler ile basit cümleler kurun. Onun cümlelerini tamamlayabilmesi için anlayışlı olun ve süre tanıyın. Cümlelerini tamamlayamadığında onu zorlamak yerine bekleyin.

doktor7

  • Empati Kurun

Her şeyden önce hastanın yerine kendinizi koyun ve öyle bir durumda siz yakınlarınızın nasıl davranmasını isteyeceğinizi kendinize sorun. Kalbiniz, sevdikleriniz için en iyisini söyleyecektir.