Elma Diyeti ve Faydaları

Elma, metabolizmayı hızlandıran ve tok tutma özelliği sebebiyle diyetlerde sık sık kullanılan bir meyvedir. Yoğun lif yapısı sayesinde sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını sağlar.

Elma diyeti aslında basit bir detoks diyetidir. Bu diyet ile günde 1 kilo verebilirsiniz. Diyet sırasında vücudunuzun alması gereken potasyum, fosfor, kalsiyum, demir ve B1, B2, B6, E ve C vitaminlerini düzenli olarak karşılarken, damar tıkanıklığı ve kalp sorunlarınıza karşı da önlem almış olursunuz. Hipertansiyona sahip hastalarında yapabileceği bu diyet hiç de zor değil, sadece biraz sabır gerekli.
Elma diyetini uygularken her öğün bir dilim kepekli ekmek yiyebilirsiniz. Eğer ekmek açlığınızı bastırmanıza yardımcı olmazsa kefir, yoğurt gibi süt ürünleri tüketebilir; yeşil çay ve diğer bitki çaylarıyla vücudunuzun ihtiyacı olan sıvı miktarını karşılayabilirsiniz. Maden suyu da elma diyeti ile birlikte tüketilmesinde yararlı olan içecekler arasındadır.
Her detoks diyeti gibi elma diyetini de 1 hafta süreyle yapıp ara vermeniz gerekmetedir. Uzun süreli olarak yapmanız vücudunuza zarar vermeye başlayabilir.