9 Mayıs Dünya Çölyak Günü’ne Özel Glutensiz Beslenme İpuçları

Hayat zaten zor bir de çölyak hastalığını dert etmeyin kendinize. Yıl 2017! Glutensiz besinler zaten sağlık için herkesin damağında. Bu devirde çölyak hastalığınızın olması, glutensiz besleneceğim diye tatsız tuzsuz yemekler yiyeceğiniz anlamına gelmiyor. Önünüzde binlerce seçenek var. Evde kendiniz yapabileceğiniz gibi market raflarında da pek çok alternatif besin bulabilirsiniz.

9 Mayıs Dünya Çölyak Günü, dünyada çölyak hastalığına ve glutensiz beslenme diyetine dikkat çekmek için pek çok aktiviteye sahip oluyor. Biz de bugün gluten hassasiyeti bulunan kişiler için alternatif beslenme ve tarif önerileri derleyelim dedik. Gelin öncesinde çölyakla ilgili bir kaç bilgi paylaşalım.

glutensiz

Çölyak hastalığı ince bağırsağın, GLUTEN adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerji, hassasiyetidir. Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllar “gluten proteini” içerir. Gluten içeren besinlerin tüketilmesi, ince bağırsakta besinlerin emilimini engeller ve sonucunda beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıkar. Çölyak hastalığının tek tedavisi GLUTENSİZ bir diyettir. Diyetin sıkı bir şekilde uygulanması ile düzleşen ince bağırsak yüzeyi normal şeklini ve işlevini tekrar kazanmaktadır. Çok az miktarda alınan gluten, bağırsaktaki tahribatın tekrarlanmasına neden olur. Gluten intoleransı, beraberinde başlanan diyet ile baskılanmaktadır.

Glutensiz Hamur İşi Tarifleri

Çölyak hastalığına sahip gluten alerjisi olan kişiler için tek yol, istikrarlı bir diyetten geçer. İçerisinde doğal olarak gluten bulunmayan pek çok besin maddesini tükebileceğiniz gibi, glutenden ayrıştırılmış ürünlere de göz atabilirsiniz. Amarant, kara buğday, pirinç, darı, kinoa gibi tahıllar gluten içermez. Fasulye, mercimek, bezelye gibi baklagillerde… Yeşillikler ve meyvelerin çoğunda da gluten bulunmaz.

sebze

Glutensiz beslenen grubun belki de en çok özlediği şey, sıcacık bir ekmek olabilir. Ekmeksiz yemek yiyemeyebilirsiniz, ama dert eymeyin MigrosTV‘de sizler için enfes, çeşit çeşit glutensiz ekmek tarifleri mevcut.

Glutensiz bisküvi ekmek tarifi, glutensiz yumuşak mısır ekmeği ya da glutensiz İtalyan ekmeği tarifi ilk seçeneklerinizden biri olabilir. Siz siz olun kahvaltıda glutensiz kekikli ekmek tarifinin de tadını çıkartın.

glutensiz-mısır-ekmeği-(1)

Peki sabahları, sıcacık glutensiz poğaçalara özlem duyanlar var mı?

glutensiz_tuzlu_kurabiye

Yedik, içtik. Peki ya tatlı? Tatlı için kendi elinizle alternatif tatlar üretmek ister misiniz? Biz sizi düşünüp onlarca tarifi sizler için zaten çekmiştik 🙂

Glutensiz çikolatalı kurabiye, glutensiz kakaolu vanilyalı kek tarifi ya da glutensiz irmik helvası tarifi seçeneklerden sadece biri olabilir.

glutensiz-cikolatali-kurabiye

Tüm bu tatları, kendiniz üretebileceğiniz gibi seçeneklerinizin sadece bunlarla sınırlı olduğunu düşünmeyin lütfen. Migros raflarında glutensiz makarnalar, glutensiz ekmekler, glutensiz çikolatalar hatta kahvaltılık gevrekler bile bulabileceğinizi unutmayın.

Üstelik tüm glutensiz ürünlerde “9 Mayıs Dünya Çölyak Günü“ne özel %25 indirim var.

Ağız tadınız bozulmasın 🙂