Acai Üzümünün Faydaları Nelerdir, Acai Üzümü Nasıl Kullanılır?

“Acai meyvesi” olarak da bilinen üzüm, Brezilya’nın amazon ormanlarındaki acai palmiyelerinde yetişen, genellikle mor ya da kırmızı renklerde olan bir meyvedir. Yetiştiği topraklar nedeniyle diğer birçok meyveye göre çok daha zengin besin değerlerine sahiptir. İçeriğindeki esansiyel amino asitler, mineraller ve antioksidan sayesinde oldukça faydalıdır. Peki nedir bu faydalar, hadi gelin birlikte bakalım…

1. Kolesterolü Düzenler

İçeriğindeki sterol sayesinde kolesterolün emilmesini önler. Böylece kandaki kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olarak daha sağlıklı kalp ve damarlara sahip olmayı sağlar.

2. Kanserden Korur

Acai üzümü, birçok kanser çeşidine karşı koruyucu bir kalkan gibidir. Düzenli olarak acai üzümü tüketerek birçok kanser hücresinin üremesini, dağılmasını önlemek mümkündür.

3. Beyni Korur

Acai üzümü, beyin için harika besinlerden biridir. Antioksidan özelliği sayesinde beynin öğrenme ve hafıza kısmındaki hücrelerin korunmasına yardım eder. Yaş ilerledikçe gelişen hafıza sorunlarından kurtulmak, beyin hücrelerinin canlanmasını sağlamak acai üzümü ile mümkündür.

4. Zayıflamaya Yardımcıdır

Acai üzümü, bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlayarak hızlı bir metabolizma hediye eder. Böylelikle kilo vermek isteyenlere şahane bir yardımcı olur ve kilo verme sürecinin hızlanmasına katkıda bulunur.

5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Acai üzümü, sizi soğuk algınlığından kanser gibi birçok hastalığa kadar koruyan bağışıklık sisteminizin daha güçlü olmasını sağlar. Acai üzümü tüketerek daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilir, vücudunuzun direncini yükseltebilirsiniz.

Acai Üzümü Nasıl Kullanılır?

  • Acai üzümünün taze olarak raf ömrü kısadır; ancak dondurucuda ya da toz halinde uzun süre muhafaza etmek mümkündür.
  • Acai üzümü; püre halinde, toz halinde ya da meyve suyu olarak keyifle tüketilebilir.
  • Dondurma, likör, meyve suyu, reçel gibi birçok tarifte kullanılabilir.
  • Mor ya da kırmızı renkte bulunan acai üzümü, doğal bir gıda boyası olarak kullanılabilir.
  • Yoğun oranda şeker içerdiğinden doğal bir tatlandırıcı olarak kullanılabilir.
  • Taze olarak ara öğünlerde birkaç adet tüketilebilir.
  • Toz olarak smoothie’lerde, çeşitli tatlı ya da salatalarda yer verilebilir, böylece çok daha lezzetli sonuçlara ulaşılabilir.

Acai üzümü, kozmetik dünyasında da önemli bir meyvedir. Birçok şampuan, duş jeli, maskede yer verilen acai üzümü sayesinde çok daha sağlıklı bir cilde, saçlara sahip olmak mümkündür.