Dört Mevsim Aynı Dert: Alerji Tetikleyicileri Bulduk!

Her daim kızarık bir burun, ardı arkası gelmeyen “hapşuuu” silsilesi, kirpiklerin kelebek gibi çırpınması ve birkaç zaman sonra “sıcağına hasret kalacağımız” güneşe olan tavrımız, isyanımız… İnsanın hayat neşesini dindiren alerjiler! Özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan ancak bazen zaman mekân tanımayan alerjileri tetikleyenler var aramızda!

Domates, bunu unutmayacağız!

Sürekli hapşırıyor ya da burnunuzu çekiyorsanız sadece alerjiyle değil bazı meyve ve sebzelerle de başınız dertte demektir. Buna “Oral Alerji Sendromu” deniyor. Alerji ve astım üzerine New York’ta çalışmalar yapan araştırmacı Cliff Bassett‘a göre polenler ve proteinler kuzen gibi; vücudumuz bu iki kuzeni zaman zaman ayırt edemeyip, gıdaların içindeki proteini polen gibi algılayabiliyor. Aklınızda bulunsun…

alerji

Yumuşak lenslerin intikamı!

En tehlikelilerinden biri, polenlerin direkt olarak gözünüze yapışması. Özellikle yumuşak lens kullanıcısıysanız durum daha zor çünkü bu tip lensler polen vb. gibi harici mikropları toplamaya daha yatkın olabiliyorlar. Hazır göz sağlığından bahsetmişken. Gözünüz son zamanlarda çok sık ağrıyor ve polen hariç göz problemleri yaşıyorsanız bu videomuzu izlemenizi öneririz. Sizin için uzmanına sorduk!

Havuza da mı girmeyelim?

Yok, girin elbette ancak dikkatli olun. Havuz klorunun içinde barındırdığı ‘gaz’ alerjinizi tetikleyecektir. Havuz suyunu koklamanız halinde, tüm alerjenler vücudunuza geçecek ve alerjiniz nüksedecektir. Özellikle kapalı alan havuzu; kış da geliyor aman dikkat!

havuz

Sporun hiç sırası değil!

Şöyle ki… Ağaçlar polen üretimine öğlen başlar. Bu nedenle eğer dışarıda spor yapacaksanız öğle saatlerinden ziyade öğleden sonra ve hatta akşamüstü saatlerini tercih edin. Sporunuz  çok daha rahat olacaktır; hem de hapşuruksuz!

Vazgeçemediğiniz yastık ve yorgan!

Rahatınıza ve alışkanlıklarınıza düşkün olabilirsiniz. Ancak özellikle gece ekipmanlarınızı (yastık, yorgan) değiştirmenizde ya da çok sık yıkamanızda fayda var. Gözle görülmeyen alerjenler, yastığınıza yapışabilir ve gece boyu sizi rahatsız edebilir. Unutmadan! Odanızı sık sık havalandırın ama gün boyu pencerelerinizi tamamen açık bırakmayın!

yatak_odası_dekoru

Alerji bu, kimi ne zaman vuracağı bilinmezmiş gibi bebekleri bile etkileyebiliyor.

Mesela bebeğinizin inek sütü ve yumurtaya bile alerjisi olabileceğini biliyor muydunuz? Prof. Dr. Ümit Uksal işin detaylarını MigrosTV‘de anlattı. Buraya buyurun!

Hapşuruksuz ve “Güneş Dostu” günler dileriz!