Aort Anevrizması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Birçok insanın böyle bir rahatsızlığın varlığından bile haberdar olmadığı bir isim olan aort anevrizması, birçok doktorun ise “saatli bomba” olarak tanımladığı, son derece önemli bir rahatsızlıktır. Aort anevrizması, çoğu zaman belirti vermeden ilerler ve hastanın hayatını tehdit eder.
Böylesine önemli bir rahatsızlık hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için okumaya devam edin.

  • Aort Nedir?

Aort; kalpten çıkan, vücuttaki en büyük, ana atardamardır. Vücuttaki oksijenlendirilmiş kanı taşıyarak kalbi, kolu ve beyni besler. Tüm vücudu saran, kasıklarda çatallaşan bir yapısı vardır.

  • Anevrizma Nedir?

Anevrizma, tehlikeli bir balonlaşma çeşididir. Damar çapının %50’den daha fazla genişlemesine neden olup hayati sorunlara neden olur.

  • Anevrizma Nedenleri Nelerdir?

Her hastalığın olduğu gibi anevrizmanın oluşumunda da birtakım nedenler mevcuttur. Anevrizmanın nedenleri, oluştuğu bölgeye göre değişebilmekle beraber yüksek tansiyon, kireçlenme, çeşitli enfeksiyonlar, bağ dokusu sorunları, aşırı sigara kullanımı, yüksek kolesterol, obezite ve ilerleyen yaş belirli nedenler arasında sayılabilmektedir.

  • Hangi Yaş Aralığı Risk Altındadır?

Anevrizma genel olarak 50 yaş üzerindeki kişilerde görülmektedir; ancak aşırı sigara kullanımı, ideal kilo gibi konulara gereken dikkat edilmediğinde genç yaşlarda görülme riski de mevcuttur.

  • Anevrizma Belirtileri Nelerdir?

Anevrizmanın birçok belirtisi olabildiği gibi genel olarak sinsice ilerleyen bir rahatsızlıktır. Anevrizmanın genel bulguları şu şekildedir:

Eğer ki anevrizma karın çevresindeyse: Karından bele doğru ilerleyen şiddetli bir ağrı, karın bölgesinde bir titreme, karın bölgesinde top varmış gibi sertlik hissi görülebilir.

Eğer ki anevrizma göğüs içindeyse: Sırta doğru vuran şiddetli bir göğüs ağrısı görülebilir.

Eğer ki anevrizma sırt çevresindeyse: Sebepsiz bir ses kısıklığı görülebilir.

Böyle durumlarda vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurulmalıdır.

  • Nasıl Teşhis Edilir?

Anevrizma, genel olarak belirti vermediğinden genellikle tesadüfen yapılan kontroller sırasında teşhis edilir. Eğer ki anevrizma rahatsızlığından şüpheleniliyorsa, ultrason veya BT taraması gibi yöntemler kullanılarak rahatsızlık teşhis edilir ve tedavi sürecinin nasıl olacağına karar verilir.

  • Tedavisi Mümkün müdür?

Aort anevrizmasının tedavisi, hastanın durumuna göre belirlenir. Rahatsızlık, bazı ilaçlarla takip edilebilir ya da ameliyat gerektirebilir.