Armudun 6 Faydası

Armut denince akla gelen ilk cümledir; “Armutun iyisini ayılar yer.” Birazdan sıralayacağımız faydalar ile ayıların ne kadar haklı bir davranışta bulunduğunu görebilir, siz de bu durumu kendi hayatınız için örnek alabilirsiniz, bizden söylemesi.

Nefis lezzeti ile büyük bir çoğunluğun bayıldığı armut; bakalım sağlık için ne gibi faydalar içeriyor, işte detaylar:

1. Sindirimi Düzenler

Armut, yoğun oranda lif içeren özellikteki meyvelerden biridir. Özellikle kabuklarıyla birlikte tüketildiğinde bağırsak sağlığını korumaya yardımcı olur. İçerisinde bulunan pektin diüretik ile laksatif etki yaratarak bağırsak hareketlerinin çok daha düzenli olmasını sağlayıp sindirim sürecinin iyi olmasına yardımcı olacaktır.

2. Boğaza İyi Gelir

Özellikle soğuyan havalar ile birlikte birçok insan boğaz ağrısı, balgam oluşumu gibi nedenlerle boğuşmaya başlar. Balgamı temizlemek, boğazı yumuşatmak için armutun suyunu sıkıp içmek, harika bir yöntem olabilir. Sabah ve akşam olmak üzere düzenli içilen armut suyu sayesinde boğaz ile ilgili tüm problemler yok olur, balgam ile bağlantılı nefes darlığı gibi birçok problem iyileşir.

3. Kemiklere İyi Gelir

Armut, içeriğinde bol miktarda K vitamini bulundurur. Kemik ve diş sağlığı için son derece önemli olan K vitamini sayesinde armut, tüketen insanlara çok daha sağlıklı bir kemik yapısı hediye eder.

4. C Vitamini İçerir

Armut, tıpkı birçok turunçgil gibi yoğun oranda C vitamini içeren bir meyvedir. Bu özelliği sayesinde vücuttaki yaraların iyileşmesine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle mevsim geçişlerinde yeterli miktarda armut tüketmek, birçok hastalıktan korunmak için lezzetli bir yoldur.

5. Enerji Verir

Yoğun geçen bir günde enerjinizin artık tükendiğini ve halsizleştiğinizi düşünüyorsanız armut yemek nasıl fikir? Armut, içerdiği yoğun orandaki früktoz ve glikoz miktarı ile hızlı ve doğal bir şekilde enerji kazanmanıza yardımcı olur. Yeterli miktarda armut yediğinizde günün geri kalan kısmına çok daha enerjik bir şekilde devam etmeniz mümkündür.

6. Ateş Düşürür

Soğuk algınlığı nedeniyle ne yapsanız da düşmeyen bir ateşiniz varsa armut suyundan da yardım alabilirsiniz. Armut suyu, soğutma etkisi içeren, ateş düşürme yoludur. Büyük bir bardak armut suyu içerek yükselen ateşin düşmesine yardımcı olabilirsiniz.