Armudun Sağlığa Faydaları

Tartlarda, turtalarda sık sık kullanılan armudun cilde ve vücuda olumlu etkileri de oldukça fazla. Armudun yararlarına kısaca bir göz attıktan sonra, iyisini kendinize saklamanın en doğrusu olduğuna karar vereceksiniz.
armudun-faydalari
Akşamları yatmadan önce yiyeceğiniz 1 adet armutla günlük C vitamini ihtiyacınızın önemli bir kısmını karşılayabileceğinizi biliyor muydunuz? Armuttaki doğal şeker ve bileşenler kan şekerinizi dengede tutmanıza yardımcı olur.
Sebze ve meyveler aracılığıyla vücudumuza aldığımız lif oranı sindirim sistemimiz için oldukça önemlidir. Günlük orta boy bir armut tüketimi, vücudunuzun lif ihtiyacınızı karşılamanız için yeterli olacak ve sindirim sisteminizi düzenleyecektir. Eğer mide rahatsızlıkları yaşıyorsanız ya da kabızlık gibi şikayetleriniz varsa günde 1 armut yemek size iyi gelecek.
Armut içerisinde bulundurduğu potasyum miktarı ile vücudunuzun su dengesine olumlu etki yapar. İçerdiği diğer bileşenler sayesinde kaslarınızın gerektiği gibi çalışmasında da etkili olacak ve en önemlisi kalp atışlarınızın düzenlenmesini sağlayacaktır. Özellikle düzenli spor yapanlar için ideal bir meyvedir.
Anne karnındaki bebekler için kemiklerin sağlıklı gelişiminden tutun da hücrelerin oluşmasına kadar folik asidin faydaları çoktur. Hamile kadınların günlük armut tüketimi bebeğin sağlıklı gelişimini önemli ölçüde etkiler.