Yolları Gözlenen Aşure Hakkında 5 Bilgi

Kiminin sadece en sevdiği tatlı olarak tanımlayıp komşunun keşke bir değil birkaç kâse getirmesini umduğu aşure, nefis lezzetinin yanı sıra dini inancın getirmiş olduğu bir gelenektir. Gelin, aşure ve aşure geleneği hakkında daha detaylı bilgi edinmek için yazımızın devamına buyurun…

1. Aşure Ne Demektir?

Öncelikle konunun en derininden yani “aşure” kelimesinin ne demek olduğundan başlamaya ne dersiniz? Aşure, Arapçada “aşere” on “aşir” onuncu anlamına gelir. Onuncu gün anlamına gelen “aşir” kelimesi zamanla “aşure” şeklinde değiştirilerek Muharrem ayının onuncu gününde “Aşure Günü” olarak kabul edilmiştir.

2. Aşure Geleneği Nedir?

Aşure, hicri takvimin başlangıcı olarak kabul edilen Muharrem ayında pişirilip dağıtılması gereken bir yiyecektir. Bu yiyeceğin dağıtılması etrafında oluşan tüm uygulamalar da birer aşure geleneğidir.

3. Aşure Geleneği Ne Zaman Uygulanır?

Aşure geleneğinin belirli bir günü yoktur, 365 günlük takvime göre her sene günü değişmektedir. Muharrem ayının başlangıcına göre aşure zamanı da belirlenir.

4. İçeriği Standart Mıdır?

Aşurenin belirli bir tarifi yoktur. İçerisinde kullanılan malzemeler, yöreye göre değişiklik gösterebilmektedir.

5. Sağlıklı Mıdır?

Aşure aşırı bir şekilde şeker içermiyorsa eğer buğday, fasulye, nohut gibi baklagiller; incir, kayısı gibi meyveler sayesinde oldukça sağlıklı ve besleyici bir yiyecektir. İçerdiği protein, karbonhidrat, demir, çinko ve çeşitli vitaminler bakımından zenginliğiyle özellikle hayvansal gıdalardan uzak duranlar için iyi bir takviye önerisidir.