Atık Pillerin Doğaya Verdiği Zararlar

“Küçücük pil, ne olacak ki?” düşüncesiyle ağzımızdan dökülen cümleler, yıllar sonra nasıl büyük pişmanlıklara imza atıyor oldukça şaşırtıcı. Daha önce atıkların geri dönüşümünde bireylere düşen görevleri ve geri dönüşüm aşamalarını uzman görüşleri ışığında paylaşmıştık. Bu sefer bu basit görünen ama etkisi insan sağlığına dokunan atık pillerin zararlarını paylaşmak istedik.

epilepsi

Pillerin içinde bulunan cıva, kurşun, mangan, lityum, nikel gibi elementler, aslında bu zararı doğrudan veren. Bu maddelerin toprağa karışması demek, yer altı sularına karışması ve buradan da bizzat evimize yeniden girmesi demek. Sadece evimize değil sulara karışarak deniz canlıların da hayatını tehlikeye atar.

İnsan sağlığını tehdit eden piller ile ilgili biraz daha derine inelim. Yukarıda bahsettiğimiz elementlerin insan üzerindeki en büyük etkileri;

– Nörolojik,
– Sinir sistemi,
– Böbrek,
– Karaciğer,
– Tansiyon gibi hastalıkları tetikleyebilir. Ve hatta ölüm riskine bile sebep olabilir.

geri_donusum

Basit bir pil, olayları bu kadar karmaşık hale getirebilir. Doğaya attığımız her atığın, toprak tarafından emilip; yediğimize, içtiğimize karıştığını göz önünde bulundurmalı ve geri dönüşüm bilincini çocuklarımıza aşılamalıyız. Kendi ve sevdiklerimizin sağlığı için…

Şimdi gelin yazının finalini yine bir uzman görüşü ile yapalım. Konumuz geri dönüşüm, sorumuz ‘atıkların dönüşümüne nasıl katkı sağlayabiliriz?’ Yanıtı ve çok daha fazlası sizi MigrosTV‘de bekliyor.

Daha temiz ve sağlıklı günlere! 😉