Atmak Yok: Brokoli Sapının 5 Faydası

Brokolinin ne kadar faydalı bir sebze olduğunu sıkça hatırlatıp onu çocuktan yetişkine herkesin sevmesi gerektiğini vurguluyoruz. Peki ya brokoli sapının faydalarından haberdar mıyız? Brokoli sapı da tıpkı sebzesi kadar sağlık için oldukça faydalı özelliklere sahip. Haşladıktan ya da buharda pişirdikten sonra çorba, yemek ve salatalarda yer verebileceğiniz brokoli sapının faydalarını merak ediyorsanız sizi yazımızın devamına davet ediyoruz.

İşte brokoli sapının 5 güzel faydası…

  1. Kemikleri Güçlendirir

Brokoli sapları içeriğindeki maddeler sayesinde kemik ve iskelet yapısının güçlenmesini sağlar. Özellikle kırıkların iyileşmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Siz de kemik sağlığı açısından daha sağlıklı bir yaşlılık dönemi için ya da çocuklarınızın daha güçlü bir şekilde büyümesi için brokoli saplarını çorba içerisinde kullanarak tüketimine önem verebilir, faydalarından afiyetle yararlanabilirsiniz.

  1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Çok sık bir şekilde hasta olmaktan usandıysanız bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz; bunun için de brokoli saplarından bolca yararlanmanız gerekir. Brokoli saplarını atmayıp düzenli olarak tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirir, çeşitli hastalıklardan korunabilirsiniz.

  1. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Brokoli sapı, yüksek lif içeriğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde diyet listelerinin aranan seçeneği olmaya uygundur. Yüksek lif içeriği ile tokluk hissi sağlamada ve sindirimin kolaylaşmasında önemli rol oynayarak kilo verme sürecinin daha kolay bir şekilde işlemesini sağlar.

 

4. Kansere Karşı Koruyucudur

Çağımızın en korkutucu hastalıklarından olan kanser çeşitlerine karşı brokoli sapı tüketerek korunmaya ne dersiniz? Brokoli saplarını haşladıktan ya da buharda pişirdikten sonra tüketerek meme, mide, kolon, akciğer, kolon gibi kanser çeşitlerinden korunabilir, hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam edebilirsiniz.

5. Cildi Güzelleştirir

Brokoli sapını tüketerek faydalarından yararlanmak mümkün olduğu gibi onu bir kozmetik ürünü haline getirip cilt güzelleştirmede kullanabilmek de mümkündür. Siz de cilt güzelliğiniz için her yolu deneyenlerdenseniz brokoli sapını haşladıktan sonra ezip krem haline getirin. Daha sonra özellikle sorunlu kısımları olan cildinize sürün. Bu sayede cilt hücrelerinizin yenilenmesine yardımcı olarak akne ve sivilce gibi birçok cilt probleminden kurtulun.