Avokadonun “Doğanın Bize Verdiği En Harika Besin” Olmasının 7 Sebebi

Avokado bildiğiniz hiçbir meyveye benzemiyor. Gerçi meyve mi orada da tam olarak bir karar verebilmiş değiliz çünkü hem meyve hem sebze olarak anılıyor, tatlı ve tuzlu tariflerde hayat buluyor. Avokado sadece görünüş ve kıvam açısından değil besleyicilik açısından da oldukça farklı. İçinde neredeyse tüm vitaminler mevcut. Tek cümleyle özetlemek istersek avokado bir insanın ihtiyacı olan vitaminlerin hemen hemen tümünü bünyesinde barındıran mucizevi bir besin. Dahası da var! İşte “Avokadonun Doğanın Bize Verdiği En Harika Besin” Olmasının 7 Sebebi”

1. Cilt Bakımı

Avokadonun barındırdığı yağ cilde sonsuz faydalar sağlıyor. Öncelikle avokadonun içindeki yağlar ciltteki yağlar ile uyuştuğu için cildinizi besler ve olumsuz etkilerden korur. Ayrıca anti-aging özelliğe sahip olduğu için kırışıklıkları azaltma özelliği vardır. Antibakteriyel özelliği sayesinde ise ciltteki iltahaplanmaları ve akneleri önler ayrıca yara ve yara izlerinin çabuk geçmesini sağlar. Sağlıklı bir cilt için avokado suyu içerek cildinizi içten besleyip koruyabilirsiniz. Ya da sadece bir adet avokadoyu ezerek cildinizi sürüp 5-10 dakika beklettikten sonra yıkayıp güzel ve sağlıklı bir cildin keyfini çıkarabilirsiniz.

cilt-bakimi

2. Antioksidan Etki

Avokado antioksidan özellikler gösteren bir meyvedir. Zehirli maddelerin vücuttan kovulması için antioksidana başvurulması gerekir. Önemli bir antioksidan kaynağı olan avokadoyu tüketerek vücudunuzu toksinlerden arındırıp tazeleyebilirsiniz.

avokado

3. Vitamin Deposu

Avokado yağında neredeyse tüm vitaminler vardır. İçerdiği  D, E ve A vitaminleri sayesinde cilt ve deri sağlığını koruyabilir. Kırışıklıklara karşı etkilidir. Avokado çok etkili bir E vitamini deposudur. Protein açısından sağladığı faydaları E vitamini ile destekler. Bu iki unsur serbest radikallerle mücadele için önemlidir.  A, B, C, E ve K vitaminlerinin yanında potasyum, demir, bakır ve fosfor minerallerini de içerdiği için başlı başına bir ecza deposudur.

masaj-yagi

4. Protein Kaynağı

Avokado diğer meyvelere oranla daha çok protein içeren nadir meyvelerdendir. Ayrıca içerdiği protein çok değerlidir. Bu nedenle özellikle gelişme çağındaki çocukların tüketmesi önemlidir. Protein eksikliğini kapatmak için avokado tüketebilirsiniz. Vejetaryen ve veganlar protein alımında sorun yaşadıkları için bitkisel protein kaynağı olan avokado bu ihtiyaca cevap verecektir.

avokadonunyararları

5. Göz Sağlığı

Avokadonun zengin bir antioksidan kaynağı olduğunu söylemiştik.  Bu antioksidanlar arasında bulunan lutein ve zeaksantinin özellikle göz sağlığını koruyucu etkisi vardır. Bu iki besin ögesinin özellikle yaşlılıkta sıklıkla karşılaşılan göz hastalıklarını önleyici etkisi vardır.

göz makyajı

6. Kaliteli Yağ = Avokado Yağı

Avokado kaliteli yağlar içeren bir meyvedir. Yüksek miktarda yağ ve protein içerdiği için de enerji deposudur. Avokadonun doğrudan yağının satıldığı da görülür. Kolesterol oranı sıfır olan avokado yağı aynı zamanda hiç trans yağ içermiyor. Ayrıca avokonun içerisindeki yağlar tamamıyla kalp dostudur.

avokado

7. Bebekler İçin Besleyici

Avokado doğal besinler içerdiği için bebek maması hazırlayarak bebeklerinizin tüketmesini sağlayabilirsiniz. Bol miktarda protein ve vitamin sağladığı için bebekler için olduça sağlıklıdır. İçerdiği B1 ve B2 vitamini ve magnezyum bebeğinizin beden ve zihin sağlığını korur.

avokado