Ayurveda ile Strese Veda!

 Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’da uygulanan 5000 yıllık bir sağlık sistemi konuk oluyor sayfamıza; Ayurveda. Şöyle başlayalım…

Ayurveda Nedir?

Ayurveda, Hindistan’ın alt kıtasında yaklaşık 5000 yıl önce ortaya çıkan ve kendisini sürekli geliştirmiş olan bir tedavi yöntemi. Özgün meditasyon, yoga ve astroloji sistemlerini de üreten bilgeler tarafından kuruldu.
Ayurveda, insan vücudunu ya da alanını 3’e ayırır; fiziksel, latif ve nedensel. Buna göre sağlık, bu üç önemli öğenin bir bütünüdür.

Ayurveda Yaklaşımı Ne İşe Yarar?

Bu tedavinin temeli, içimizdeki yaşam enerjilerinin dengelenmesi. Bu dengeleri sağlamak için günlük bir takım uygulamalar vardır. Bunlardan ilki belki de en önemlisi meditasyon.

Ayurveda “yaşam bilimi” olarak da anılır. Tek amaç sağlık değildir; ruhsal büyüme de oldukça önemlidir. Amaç, hayatın gerçek anlamını yakalamaktır. Ayurveda basit ve etkileyici bir tıbbı sistemdir. İnsanı temel alır; fakat bu organizmanın nasıl işlediğine, bugünlere nasıl geldiğine bakmak gibi konulara teorik bilgiler sunmaz. Bunun tersine, “zihin” odaklı çalışır ve doğanın kurallarını öğretir. Doğanın güçlerinden faydalanmayı, basit ve etkili çözümler ile öğretir.

ayurveda

Ayurveda’nın Temeli Nedir?

Ayurveda, insan, evren ve hayatın dengede tutulması gereken dinamik bir süreç olduğunu ifade eder. Günlük, aylık ve mevsimsel bir takım döngüleri fark etmemiz gerekir. Ayurvedaya göre sağlık yaklaşımını kullanarak, kişisel hayat döngümüzü, diğer döngülerle ahenkli bir şekilde dengelemeliyiz. Böylelikle birey, hastalıktan bağımsız, doğal bir yaşam olanağı bulur.

Ayurveda Kaç Unsurdan Oluşur?

Ayurveda 5 unsurdan oluşur; boşluk, hava, ateş, su ve toprak. Bu 5 unsur, maddi alemde bulunan her şeyin temelini oluşturur. Bunlar, hem fiziksel hem de ruhsal yönden sağlığı ayakta tutabilmenin anahtarlarıdır.

ayurvedanın_yararları

Doşa Sistemi Nedir?

Ayurveda’ya göre ana kavramların başında bedenin “doşa” denilen üç ana tipe ayrılması gelir. Bunlar; Vata, Pitta ve Kapha’dır. Her insanda bu doşa tiplerinden biri baskındır. Ayurvedik hekimler, teşhis yöntemleriyle kişide ağırlıklı olan doşayı tespit eder ve o kişiyi doşasına uygun şekilde yönlendirerek daha sağlıklı bir birey olması için yardımcı olurlar. 3 ana tipin anlamları ise şöyledir;
Vata; sinir sistemi işlevini harekete geçiren hava ilkesi.
Pitta; sindirim sistemini düzenleyen ateş ilkesi.
Kapha; besin maddelerini dolaşım sistemine taşıyan su ilkesi.
Ayurveda’nın 5 unsurundan olan ateş, hava ve su ilkelerine burada rastlıyoruz.

*Ayurveda’nın Sağlığa Bakış Açısı Nasıldır?

Ayurveda’ya göre aşağıda yer alan şartlar eksiksiz yerine getirilirse, sağlık vardır;

  1. Vata, Pitta ve Kapha uyumlu bir şekilde dengeleniyorsa,
  2. Vücut dokularımız uygun bir şekilde işliyorsa,
  3. İdrar, dışkı ve terleme olması gerektiği oranda gerçekleşiyorsa,
  4. Srotalar yani kanallar tıkanmamışsa,
  5. Agni yani sindiren ateş yanıyor ve iştah iyi ise,
  6. Sahip olduğumuz 5 duyunun tüm fonksiyonları düzgünse,
  7. Son olarak da beden-zihin-bilinç üçlüsü uyum ve ahenk içinde işliyorsa ve kişi mutluysa, sağlık bizimledir.

Ayurveda Masajı Nasıldır ve Ne İşe Yarar?

Ayurveda masajı beden ve zihni bir bütün olarak ele alır. Bedenin kendini onarması, tazelemesi ve yenilemesinin yanı sıra, zihnin de sakinleşmesini hedefler. Bedende birikmiş bütün olumsuz enerjiyi temizler. Vücudun gerilimini rahatlatarak bedeni güçlendirir. Erken yaşlanmayı önlediği gibi kırışıklıklar üzerinde de etkilidir. Kişinin ait olduğu doşa tipine uygun ayurvedik yağlarla yapılır. Bilindik masajlar gibi kaslara bası yapmak değildir amaç, deriyi doşaya uygun olan yağla beslemektir.

ayurveda_masajı
Ayurveda ile Sağlıklı Zayıflama Nasıl Sağlanır?

Ayurveda’da, tedavi amaçlı detoks ile başlayarak öncelikle vücudu ‘resetlemek’ önemli. Çeşitli detoks yöntemleri olduğu gibi, arındırılan vücuda uygulanan bitkisel, baharatlara dayalı tedavi yöntemleri de metabolizmayı hızlandırdığı için zayıflamada son derece etkili olmakta. Amaç, doğru beslenerek vücudun ihtiyaçlarını karşılamak. Ayurveda’ya göre şişmanlığın pek çok nedeni olabilir, hatta temeli bebekliğe bile dayanabilir. Şok diyet programları önerilmiyor. Ayurveda, kademeli şekilde ilerleyip öncelikle kilo almaya yol açan nedenleri ortadan kaldırıyor; yaşam ve beslenme tarzındaki değişiklikler ile sağlıklı kilo vermeye yardımcı oluyor.