B12 Vitamini Hakkında 10 Önemli Bilgi

B12 vitamini hakkında 10 önemli bilgi ile karşınızdayız!

B12 Vitamini Eksikliğinde Neler Yaşanır?

1. Kansızlığa Neden Olur

B12 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını sağlar. Vücut yeteri kadar B12 vitamini alamadığında yeni kan hücreleri üretemez ve anemi (halk arasında kansızlık) hastalığının önü açılır. Anemi, genelde pek ciddiye alınmayan bir rahatsızlık olsa da siroz, kanser gibi ölümcül hastalıkların kaynağıdır. Yani B12 vitaminine önem vermeli, B12 vitamini içeren besinleri tüketmeye özel göstermeliyiz.

b12vitamini

2. Halsizlik Sebebidir

Vücudunuzda çözemediğiniz ve sürekli hale gelmiş bir halsizlikten mi şikayetçisiniz? Sebebi B12 vitamini eksikliği olabilir. B12 vitamini eksikliği, kansızlık dolayısı ile kaslara yeterince oksijen gitmemesine neden olur. Bu durum sonucunda da sürekli olarak bir halsizlik hissedersiniz.

vitamin-eksikligi

3. Hafıza ve Algı Problemlerine Neden Olur

B12 vitamininin en önemli görevi beyin ve sinir sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktır. Eğer yeteri kadar B12 vitamini almazsanız güçsüz bir hafızaya sahip olur ve konsantre olmakta güçlük yaşarsınız.

b12ninfaydalari

4. Aşırı Derecede Saç Dökülmesi

Saçlarınız son günlerde normalden çok daha fazla dökülmeye başladıysa sorununuz, değiştirilmesi gereken bir şampuan değildir belki de? Yeteri kadar B12 vitamini almadığınızda saçlarınızın dökülmesine hatta beyazlamasına neden olursunuz.

5. Depresyona Neden Olur

B12 vitamini özellikle sinir sistemi için oldukça yararlıdır. Eksikliği ile sinirler yıpranır, duygu durum bozuklukları yaşanmaya başlar.

B12 Vitamini Faydaları Nelerdir?

6. Sinir sisteminin iyi çalışmasını sağlar. Hafızayı güçlendirir. Alzheimer gibi beyin fonksiyonları kaynaklı birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olur.

vitamin

7. Hücrelerin yenilenip daima canlı tutulmasını sağlar. Böylece yaşlılık belirtilerini geciktirebilir, genç bir vücuda sahip olursunuz.

8. Vücuttaki karbonhidratları enerjiye çevirir, yağ miktarını azaltır. Böylece kolayca kilo verebilirsiniz.

9. Meme, kolon, prostat, akciğer başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı iyi bir savaşçıdır.

10. Sigara içen insanlarda görülen sigaranın kötü etkilerinin en aza inmesine yardımcı olur.

Hangi Besinlerde Bulunur?

Süt ve süt ürünlerinde; dana, kuzu, koyun ciğerlerinde; midye, istiridye, yengeç, ıstakoz gibi deniz ürünlerinde; somon, lüfer, ton, uskumru gibi balık çeşitlerinde; sığır, kuzu gibi kırmızı et çeşitlerinde bolca B12 vitamini bulunur. Bu besinlerden oluşan bir beslenme listesi ile B12 vitaminin tüm faydalarından yararlanmaya geç kalmayın deriz. Sağlıklı günler!