Küçücük Dersiniz: Bademin Faydaları Saymakla Bitmiyor

Malum kış şartlarıKar yağışı almış başını gitmiş, hemen hemen her semt mini bir kayak pisti haline dönmüş. Hal böyle olunca üşümek bir yana donma noktasına geliyoruz. Şimdi bu durumda enerji almak da şart. Enerji barlar, enerji seviyemizi yükseltmek için sırada beklerken, biz bu sefer farklı bir açıdan ele alalım istedik meseleyi. Bin bir faydası bilinen badem, vücudun temel enerji ihtiyacına da olumlu etki ediyor. Bu kadar olsa yine iyi, bademin faydalarında bakın neler var. Sizin için araştırdık.

1- Badem düzenli kullanıldığında, yüksek kolesterole bağlı olarak gelişen damar tıkanıklığına yol açan plak oluşumunu engellediği biliniyor.

badem

2- Diyet listelerinin de vazgeçilmezi. Kalorisi az denemese de tok tutma özelliği ile günde 4-5 tane tüketildiğinde aynı zamanda enerji de veriyor. Diyet yaparken yenen kuru yemişlerin başında gelen badem, aynı zamanda iyi bir ara öğün de olabilir. Fazlasından kaçınmak şartıyla tabi.

diyet

3- Bademin faydalarından biri de diyabet hastalarına iyi geliyor olması. Diyabet hastalarında özellikle yemeklerden sonra yaşanan ani kan şekeri seviye değişimlerine de olumlu etki edebiliyor.

badem

4- Bazı kuru yemişler, antioksidan olma özelliği ile kalp sağlığına da olumlu etki ediyor. Yapılan araştırmalar özellikle ceviz ve bademin kalp ve damar sağlığına iyi geldiğini gösteriyor.

hastalik

5- Bademin sadece kendi değil yağı da cilde faydalı. Badem yağının cilde faydası, cildi nemlendirmesi. Özellikle sert kış günlerinde cildi korumanın doğal yollarını arıyorsanız badem yağı mucizesi ile tanışmanın tam zamanı. Sadece cilde değil saça da iyi gelir; parlaklığını arttırır, saç derisini nemlendirir.

cilt_bakımı

Bademi tek tek yiyebileceğiniz gibi enfes yemek tariflerinde de kullanabilirsiniz. İçine badem girince tüm aroması değişen şahane tarifler hazırladık size. Okumak için tıklayın.