Bahar Alerjisinden Korunmanın 10 Yolu

Bahar geldiğinde toprağın uyanışı ile ruhumuz ve bedenimiz de uyanır adeta. Daha heyecanlı, daha mutlu oluruz. Çiçeklerin açışını, mis kokusunu tüm hücrelerimizde hisseder genel olarak olumlu bir enerji yaşarız. Bu kısma kadar her şey güzel; ancak maalesef her zaman işler böyle gitmeyebiliyor ve bahar alerjisi bizi yakalıyor. Genellikle hapşırma, burun akıntısı, burun kaşıntısı, göz kaşıntısı, göz batması gibi rahatsızlıklar ile kendini gösteren bahar alerjisi; olumlu enerjilerimizin tümünü alıp götürüyor. Neyse ki bahar alerjisinden korunmak mümkün.

Evde veya dışarda alacağınız bu önlemler ile bahar alerjisine meydan okuma vakti!

bahar-alerjisi9

1. Dışarı Çıkarken Saate Dikkat Edin

Polenler, gün içerisinde en fazla sabah 05.00 ve 10.00 saatleri arasında görülmektedir. Bu saat diliminde dışarı çıkmayı tercih etmeyin; eğer ki çıkmak zorundaysanız ağız ve burnunuzu kapatan bir maske kullanın.

bahar-alerjisi8

2. Günlük Tozlarınızdan Arının

Yoğun geçen günün ardında saçlarınızın ve kıyafetlerinizin toz tuttuğunu unutmayın. Bu nedenle dışarıda giydiğiniz kıyafetleri yatak odanızda çıkarmayın, saçlarınızı yıkayıp öyle dinlenme sürecinize başlayın. Böylece üzerinizdeki polen tozlarından kurtulacaksınız.

bahar-alerjisi7

3. Solunum Yaparken Dikkat Edin

Solunum yaparken ağız yerine burnunuzdan nefes almayı alışkanlık haline getirin. Böylece burnunuz filtre görevini görecek ve sizi polenlere karşı koruyacaktır.

bahar-alerjisi6

4. Klimaları Tercih Edin

Temiz hava almak önemlidir; ancak bahar alerjiniz varsa bunu iki kez düşünmeniz gerekebilir. Özellikle arabada giderken hava değişimi için klimalardan yararlanın. Ev ya da ofisinizde de polen filtreli klimaları tercih edin. Böylece dışarıdan gelen polen tozlarını bulunduğunuz kapalı ortama da taşımayacaksınız.

bahar-alerjisi5

5. Güç İçinde Yüzünüzü Yıkayın

Dışarıda gezinip kapalı bir ortama geçtiğinizde yüzünüzü, ağız ve burnunuzu bol su ile yıkayıp gargara yaparak polenlerin uzaklaşmasını sağlayın.

bahar-alerjisi4

6. Gezinirken Aksesuarlardan Yararlanın

Dışarıda gezinirken polenlerden korunabilmenin en şık yöntemlerinden biri gözlük ve şapka kullanmaktır. Hemen kendinize güzel bir gözlük ve şapka seçerek hem hoş bir kombin yaratabilir hem de bahar alerjisini kovalayabilirsiniz.

bahar-alerjisi3

7. Yastık Seçiminize Dikkat Edin

Kuş tüyü ya da yün yastığa kafanızı koymak elbette en rahat seçeneklerden biridir, ancak bu seçimlerin bahar alerjisini tetiklediğini unutmayın. Kuş tüyü ya da yün yastık yerine sentetik yastık tercihleri yaparak bahar alerjisini önleyebilirsiniz.

bahar-alerjisi2

8. Nevresimlerin Temizliğine Dikkat Edin

Çarşaf ve yastık kılıflarını her hafta yıkayarak ev tozu akarlarını öldürebilir, bahar alerjisini önleyebilirsiniz.

bahar-alerjisi1

9. Sigaradan Uzak Durun

Sadece bahar alerjisi konusunda değil tabii; sigaradan her zaman için uzak durun. Sigara içmeyin, içilen ortamlarda bulunmayın.

10. Doktorunuza Başvurun

Bahar alerjisi de her hastalık gibi hafife alınmaması gereken bir durum olmakla birlikte her insanda farklı etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle doktorunuza başvurup belki de uygun ilaçları düzenli olarak kullanmanızda fayda olabilir.

Alerjisiz, bol sağlık dolu bahar günleri dileriz!