Baharın Müjdecisi Kuşkonmazın 7 Faydası  

Kuşkonmaz; omlet, makarna, çorba, salata gibi birçok çeşitte kullanılıp nefis sonuçlar hediye etse de hâlâ birçok insan tarafından bilinmeyen sebzelerimizden biri. Öyleyse onu tanımayan kalmasın dedik ve kuşkonmaz hakkında bilgileri sizin için derledik; çünkü kuşkonmaz, sağlık için birçok faydası sayesinde herkesin düzenli olarak tüketmesi gereken besinler arasında yer alıyor. Gelin detaylara birlikte bakalım.

1. Zambakgiller Familyasındandır

Genellikle ılıman iklime sahip Avrupa, Güney, Kuzey Amerika, Batı Asya gibi bölgelerde yetişir. Soğan, sarımsak, pırasa gibi sebzelerle yakın akrabadır. Kamış gibi bir şekli, tüylü ve dayanıklı bir dış kabuğu mevcuttur. 50-10 m yüksekliğe kadar ulaşan bir boya sahiptir.

2. İçeriği Zengindir

Kuşkonmaz; A, C, E ve K vitaminleri ile kalsiyum, demir, protein ve lif bakımından oldukça zengindir. Düzenli olarak kuşkonmaz tüketerek vücudunuzun ihtiyaçlarını önemli bir ölçüde karşılamak mümkündür.

3. Zayıflatır

Kilo vermek için sıkı bir diyet yapıyorsanız diyet listenize mutlaka bir kuşkonmaz öğünü de eklemekte fayda var. Kuşkonmaz, yağ ve kalori değerleri düşük bir besindir. Bu özelliklerinin yanı sıra lifli yapısı ile uzun süren tokluk hissi verir ve metabolizmanızın hızlanmasını sağlayarak kilo verme sürecinde size fazlasıyla yardımcı olur.

4. Folik Asit Kaynağıdır

1 porsiyon (150 gr) kuşkonmazda 183 mcg folik asit bulundurur. Bu özelliği sayesinde özellikle hamileler ve emziren anneler için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Hamilelikte bebekte çeşitli rahatsızlıklar görülmemesi için, emziren annelerde ise süt üretimi için kuşkonmaz tüketimi ihmal edilmemelidir.

5. İdrar Söktürür

İçeriğindeki yoğun orandaki amino asit sayesinde iyi bir idrar sökücü görevini görür. Sık sık idrara çıkmaya yardımcı olarak idrar yollarında enfeksiyon oluşumunu önler, idrarla vücuttaki zararlı maddelerin kolayca atılmasını sağlar.

6. Vücudu Temizler

Vücutta biriken zararlı toksinleri kuşkonmaz sayesinde temizlemek mümkündür. Antioksidan bakımından zenginliği sayesinde vücuda zarar veren serbest radikallerin uzaklaşmasını sağlar; ancak bu etkisini kaybetmemesi için kuşkonmazı çok az bir sürede pişirmek ya da hiç pişirmemek gerektiği unutulmamalıdır.

7. Yaşlanma Karşıtıdır

Kuşkonmaz, her yönden yaşlanma belirtilerinin gecikmesini sağlayan mucizevi besinlerden biridir. İçeriğindeki folik asit, B12 ve E vitamini sayesinde zihinsel gerilemeyi yavaşlatır, cildin genç kalmasını sağlar. Siz de düzenli olarak kuşkonmaz tüketerek uzun yıllar genç kalabilirsiniz.