Bal Kabağının 6 Önemli Faydası

Sonbaharın en güzel temsilcilerinden olan, genellikle tatlı hali ile tanıdığımız bal kabağı; birçok faydası ile yüzleri güldürmeye hazır olan besinlerden biri. Yazımızın devamında bal kabağının sağlık için faydalarını öğrenebilir, bundan sonra bal kabağını daha çok sevebilirsiniz.

İşte bal kabağının 6 faydası…

  1. Cildi Nemlendirir

Mevsim geçişlerinden kötü etkilenen cildiniz için bal kabağı, âdeta sonbahar döneminde bir kurtarıcı olarak yetişir. İçerisindeki antioksidan, mineral ve vitaminler sayesinde bal kabağı, soğuyan havalardan dolayı kuruyup çatlamaya başlayan cildinizin nemlenmesini ve yenilenmesini sağlar. Siz de cildinizin güzelliğini geri kazanmasını istiyorsanız bal kabağını çorba olarak tüketerek kendinize bir iyilik yapabilirsiniz.

  1. Kemikleri Güçlendirir

Bal kabağı, kalsiyum bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu özelliğiyle iskelet yapısının güçlenmesinde önemli bir rol oynar. Hasar gören kemik ve kas dokularınız mevcutsa iyileşme süresini hızlandırmak için siz de yeterli miktarda bal kabağı tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

  1. Göz Sağlığını Korur

Yeterli miktarda bal kabağı tüketerek ileri yaşlarınız için bir yatırım yapmaya ne dersiniz? Bal kabağı, içerisindeki A vitamini sayesinde görme yetisini güçlendirir, ksantin adlı bileşen sayesinde doku zedelenmelerini önleyerek uzun yıllar sağlıklı gözlere sahip olmanıza yardımcı olur. Siz de bal kabağının farklı hallerini tüketerek göz sağlığınızı koruyabilirsiniz.

  1. Kan Basıncını Dengeler

Bal kabağı, kan seviyesinin dengelenmesinde önemli rol oynayan potasyumu yoğun miktarda içerir. Bal kabağı tüketerek kan basıncınızın dengelenmesine yardımcı olur, dolaylı olarak kalp, damar rahatsızlıklarını ve kolesterol riskini önleyebilir, daha sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz.

  1. Sindirimi Kolaylaştırır

Kış dönemine doğru giderek yavaşlayan metabolizmanız sizi üzüyorsa bal kabağı sizi sevindirebilir. Şöyle ki; bal kabağı, bağırsak hareketleri için önemli olan lifleri bolca bulundurur. Bu özelliği sayesinde tüketen kişiye daha hızlı çalışan bir sindirim sistemi hediye eder. Siz de kabızlık problemi yaşıyorsanız bal kabağını çorba ya da püre olarak yeterli miktarda tüketebilir, bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

  1. Toksinlerden Arındırır

Bal kabağı, yoğun miktarda alfa ve beta karoten içerdiğinden iyi bir antioksidan özelliğine sahiptir. Bu özelliğiyle vücudun zararlı toksinlerden arınmasına ve alerjiden birçok hastalığa kadar korunmasına yardımcı olur. Siz de bal kabağı tüketimine önem vererek organlarınızın daha iyi çalışmasına katkıda bulunabilirsiniz.