Balık Yağının 10 Faydası

Balık; besinler arasında en güvenilir, en doyurucu, en lezzetli seçenek olabilir. Balık; dostlarla dolu zengin bir sofranın da ailecek akşam yemeğinin de en güzelidir.

balik-yagi7

Balık yağı; omega-3, D vitamini açısından oldukça zengin, doktorlar tarafından “beyin gıdası” olarak değerlendirilmektedir.

Beyin ve beden sağlığı için binlerce faydası olan balık yağına hayatınızda bolca yer açmanız gerekiyor. Hadi o faydaların 10 tanesine birlikte bakalım.

1. Gençlik İksiri Sayılır

Omega-3, beynin yaşlanma sürecini azaltır ve Alzheimer hastalığına karşı korunmaya yardımcı olur.

balik-yagi8

2. Nörolojik Hastalıklara Veda

Yeteri kadar omega-3, sağlıklı bir beyin demektir; depresyon, bipolar bozukluk gibi birçok psikolojik rahatsızlıktan korunmaya karşı yardımcı olur.

balik-yagi6

3. Trigliserid Düşmanı

Kandaki trigliserid miktarının normal seviyenin üzerine çıkması, birçok metabolik rahatsızlığa davetiye çıkarmak demektir. Balık yağı, trigliserid miktarının düzenlenmesine yardımcı olarak birçok rahatsızlığın önüne kalkan olabilmektedir.

balik-yagi5

4. Osteoartrite Karşı Koruyucudur

Yapılan araştırmalara göre balık yağının kireçlenme belirtilerini en aza indirdiği ispatlanmıştır. Yeteri kadar omega-3 tüketimi, eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

balik-yagi3

5. Güçlü Bir Hafıza

Hayatımızın iyi ya da kötü her anı değerlidir. Yeteri kadar omega-3 tüketimi; hiçbir anı unutmamak, güçlü bir hafızaya sahip olmak demektir.

balik-yagi2

6. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Yeteri kadar omega-3 tüketimi, egzersiz ile birleştiğinde harikalar yaratır. Özellikle bel çevresindeki yağların yakımında etkili olarak daha sağlıklı bir vücuda sahip olmaya yardımcı olur.

balik-yagi1

7. Osteoporoza Karşı Koruyucudur

Yeteri kadar omega-3 tüketimi, kemik yoğunluğunu korur ve osteoporoz yani kemik erimesine karşı korunmaya yardımcı olur.

balik-marine-etme

8. Kalp Dostudur

Yeteri kadar omega-3 tüketimi, düzenli bir kalp ritmi demektir. Kandaki kötü kolesterolün azalmasına yardımcı olarak kalp hastalıklarına karşı korur.

balik-nasil-marine-edilir

9. Güçlü Bağışıklık Sistemi

Yeteri kadar omega-3 tüketimi; bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı, grip, öksürük gibi rahatsızlıklara karşı korunmaya yardımcı olur.

balik-marine-soslari

10. Göz Doktorudur

Hayata daha sağlıklı gözlerle bakmak en değerli özelliklerimizden biridir. Yeteri kadar omega-3 tüketimi, gözlerin daha net görmesine yardımcı olur.