Barbunyanın Faydaları

Kuru fasulye desen değil, nohut desen o da değil. Zeytinyağlı barbunya, kendine has özellikleri ve güzellikleriyle sofralardaki yerini korumaya devam edip harika faydaları ile de tercih edilmesi gereken en önemli yiyecek çeşitlerinden biri oluveriyor.

İşte barbunyanın tercih edilmesini haklı gösteren 10 faydası:

  • Protein Kaynağıdır

Barbunya, özellikle et yemeklerini sevmeyip tercih etmeyenler için harika bir seçenektir. 50 gram et ile 100 gram barbunyanın içerdiği protein miktarı birbirine eşittir. Yani; hem kalorisi düşük hem de besleyici bir sofra kurmak istiyorsanız barbunyaya kesinlikle yer açmalısınız.

barbunya-faydalari

  • Hücreleri Onarır

Yaşlanma ve birtakım hastalıklara yakalandıkça vücudumuzda ciddi oranda hücre tahribatı görülür. Bu hücrelerin onarılması ve korunması için barbunya tüketimi son derece önemlidir. Düzenli olarak barbunya tüketerek çeşitli hastalıklardan ve yaşlılık belirtilerinden kurtulmanız mümkündür.

barbunya-yararlari

  • Cildi Yeniler

Barbunya, içerisinde yoğun miktarda çinko ve E vitamini barındırır. Bu özelliği sayesinde ciltte oluşan lekeleri büyük oranda azaltmaya yardımcıdır. Düzenli olarak barbunya tükettiğinizde pürüzsüz, sağlıklı görünen bir cilde sahip olursunuz.

barbunya-tarifleri

  • Kan Şekerini Düzenler

Barbunya, özellikle şeker hastalığından (diyabet) şikâyet eden insanlar için birebirdir. Öğünlerde barbunya tercih ederek kan şekerinizin aşırı yükselmesini ya da alçalmasını engelleyerek kontrol sağlarsınız. Besleyici özelliği ile şeker hastalığının etkisiyle çokça görülen açlık hissini önlersiniz.

barbunya_tarifi

  • Böbreklere Yararlıdır

Böbreklerinizde taş ve kum oluşumundan şikâyetçiyseniz bu sorunu düzenli olarak barbunya tüketerek yenebilirsiniz. Barbunya, taş ve kumların dökülmesine yardımcı olarak eski böbrek sağlığınıza kavuşmanızı sağlar.

barbunya

  • Kalbi Korur

Düzenli olarak barbunya tüketimi kalp çarpıntılarının azalmasını, sinirlerin yatışmasını sağlar. Böylelikle kalp krizi ile karşılaşma riskinizi en aza indirir, sağlıkla yaşamanıza yardım eder.

zeytinyagli_barbunya_tarifi

  • Kemiklere Yararlıdır

Barbunyada kemik sağlığı için oldukça önemli olan süt ve süt ürünleri kadar protein bulunur. Bu özelliği sayesinde gelişim çağındaki çocukların kemiklerinin güçlenmesine yardım eder, yaşlılarda oluşan kemik erimesini engeller.

barbunya-yararlari

  • Kabızlığı Önler

Barbunya, rahat bir sindirim süreci için olmazsa olmaz lifleri bolca bulundurur. Bu özelliği sayesinde bağırsak hareketliliği sağlar, sindirimi kolaylaştırır, kabızlık oluşumunu engeller.

barbunya

  • Kolesterolü Düşürür

Barbunya tıpkı balık gibi omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengindir. Balık sevmeyenler için de şahane bir seçenek olabilecek barbunya sayesinde kötü kolesterol seviyenizin düşmesini sağlayabilirsiniz.

barbunya-faydalari

  • Hamilelere Önerilir

Barbunya, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin olmanın yanı sıra bol miktarda folat da içermektedir. Bu özelliği sayesinde DNA oluşumunda önemli görevler üstlenerek belirli türde doğum kusurlarını engellemede etkilidir. Bu özelliğinden dolayı hamilelerin düzenli olarak barbunya tüketmesi önerilir.

Bu kadar güzel faydaları olan barbunyaya bu akşam sofranızda yer vermek isterseniz, tarifi için sizi şöyle alalım