Baş Ağrımasının 6 Sebebi

Vücudumuzun yükünü çeken en önemli noktalardan biri de başımızdır. Tüm gün çalıştırmamız gereken yaklaşık 1,5 kilo ağırlığındaki beynimizi taşıyan başımızın zaman zaman yorgunluğa düşüp bize bunu baş ağrısı ile belirtmesi normal olabilir; ancak baş ağrısı sık olarak tekrarlanıyorsa gerekli kontrolleri yaptırıp altında başka bir nedenin olup olmadığını araştırmanız gerekebilir.

Aniden başlayan, şiddetli olan ve genellikle ilaç tedavisine yanıt vermeyen baş ağrıları; çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Siz de bu yazımızı bir inceleyin ve sıkça yaşadığınız baş ağrısı var ise bunu önemseyin. İşte detaylar:

1. Tümör ya da Kanama

Çok şiddetli baş ağrıları yaşıyorsanız beyin cerrahı ya da nöroloji uzmanına görünmekte geç kalmamanız gerekir. Çok şiddetli ve sık yaşanan baş ağrıları beyin içindeki tümör ya da kanama gibi tehlikeli oluşumların habercisi olabilir. Tümör ya da kanama kaynaklı baş ağrıları; aynı zamanda vücutta uyuşukluk, güç kaybı, konuşma bozukluğu, görme kaybı gibi birçok belirti de verebilir, acilen doktorunuza danışmanız gerekir.

migrene-ne-iyi-gelir

2. Hipertansiyon

Enseden başlayan bir baş ağrısı yaşıyorsanız aklınıza gelmesi gereken ilk rahatsızlık hipertansiyon olmalıdır. Tansiyon yükselmesi ile kan, beyne basınç yapmaya başlar ve bir ağrı oluşur. Beyin kanaması ile başlayıp felç olmaya kadar giden bu tehlikeli süreci engellemek için vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanız gerekir.

migren2

3. Diş Problemleri

Dişlerdeki apse, çürük; çene kemiklerindeki bozukluklar yüze doğru giden bir sinirin damar tarafından ezilmesi sonucunda baş ağrısına sebep olabilir. Yemek yedikten sonra, sakız çiğneme esnasında baş ağrısı oluştuğunu hissediyorsanız nöroloji ya da algoloji uzmanına başvurmanız gerekir.

migren1

4. Serebral Sinüs Trombozu

Sık bir şekilde şiddeti giderek artan ve geçmeyen baş ağrılarından şikâyetçiyseniz beyninizde birtakım pıhtılaşmalar sonucu oluşan serebral sinüs trombozu yaşıyor olabilirsiniz. Gerekli kontrolleri acilen yaptırıp ona göre önlemler almakta geç kalmamanız gerekir.

migren4

5. Migren

Hafiften başlayıp çok şiddetli bir hale gelen ağrılardan şikâyetçiyseniz migrenden muzdarip olabilirsiniz. Birçok hastanın “zonklama” olarak tarif ettiği migren, genelde baş ve boyun etrafında gelişir ve birkaç saat aralıksız devam eder. Öncesinde kabızlık ya da ishal, mide bulantısı, ışığa duyarlılık, kafa derisinde hassasiyet gibi belirtilerle kendinden haberdar eder.

migren-hakkinda

6. Gerilim

Günlük hayatınızda aşırı strese maruz kaldığınızın, öğün atlayıp düzensiz yemek yediğinizin, duruş bozukluğu yaşadığınızın belirtisi olarak gerilim tipi baş ağrıları yaşıyor olabilirsiniz. Bu tip ağrılar aşırı şiddetli ya da ilaçla geçmeyen ağrılar değildir, ancak günlük düzeninize dikkat etmeniz gerektiğine işaret eder.