Baş Ağrısını Gidermek İçin Bunları Deneyin

Kimi zaman günün yorgunluğu kimi zaman ilişkilerin stresi derken dayanılması zor baş ağrıları ile karşı karşıya kalırız. Ne yapsak da geçmeyen baş ağrıları, günün çok kötü geçmesine ve psikolojimizin çökmesine neden olur. Peki böyle durumlarda ne yapmalı? Baş ağrısını kabullenip kendiliğinden geçmesini mi beklemeli, yoksa etkili çareler arayışına mı girmeli? Eğer ki benim tarzım kabullenmek değil çareler aramaktır, diyorsanız sizi yazımızın devamına davet ediyoruz. İşte baş ağrısının ilaç kullanmadan geçmesini sağlayacak etkili 7 yöntem…

1. Nane Yağı

Nane ve nane yağı, fiziksel birçok problemin iyiye doğru gitmesinde önemli bir yardımcıdır. Bu kez iyileşmesine yardım edeceği konu ise tabii ki baş ağrısı. Dayanılmaz bir baş ağrınız var ise nane yağının rahatlatıcı etkisinden yararlanmayı deneyebilirsiniz. Kaynar suyun içerisine ekleyeceğiniz birkaç damla nane yağını soluyarak rahatlayabilir, böylece baş ağrısından kurtulabilirsiniz.

2. Suyun Gücü

Su, her zaman iyileştirici bir güce sahiptir; o halde bu olumlu gücü neden baş ağrısını geçirmek için de kullanmayalım? Yoğun bir baş ağrısından şikâyet ediyorsanız sıcak bir duş yapmayı ya da ayaklarınızı sıcak su dolu bir kapta bekletmeyi deneyin. Böylece kısa zamanda baş ağrınızı dindirebilirsiniz.

3. Lavanta Yağı

Bazı insanlar özellikle sabah uyanırken zorluk çeker ve bağ ağrısı ile karşılaşır. Eğer siz de onlardan biriyseniz bu durum için mis gibi bir önerimiz var. Aktar gibi birçok yerden rahatlıkla bulabileceğiniz lavanta yağından geceleri yastığınıza 1-2 damla damlatın. Böylece uykuya daha rahat dalabilir ve sabahları baş ağrısı sorunu yaşamazsınız.

4. Açık Hava

Başınız ağrımaya başladıysa aklınıza getirmeniz gereken sorulardan biri de ne kadar zamandır kapalı alanda bulunduğunuz olmalıdır. Bir ofiste masa başı çalışanıysanız ya da gün boyu evden pek uzaklaşmıyorsanız dayanılmaz baş ağrılarınızın sebebi tam da bu olabilir. Bu nedenle baş ağrınızı geçirmek için açık havada kısa bir yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz. Sonunda yenilenerek daha iyi hissedebilir ve baş ağrısı ile vedalaşabilirsiniz.

5. Masaj

Vücudun en etkili şifalarından biri de elbette ki doğru yapılan bir masajdır. Bağ ağrısını geçirmek için masaj yönteminden faydalanabilirsiniz. Kaşlarınızın arasından alnınıza doğru ve burun delikleri üzerinden göz kenarlarına doğru yapacağınız basit bir masaj sayesinde baş ağrısını tamamen yok edebilirsiniz.

6. Çay ve Kahve

Baş ağrısını dindirmenin en keyifli yollarından biri de bu iki içecekten yararlanmaktır herhalde. Bir fincan çay ya da kahve içerek baş ağrınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Migren için özellikle zencefilli limon ya da tarçın çayı şahane bir seçim olabilir, kahve ise zonklama tipi baş ağrılarının hızlı bir şekilde yok olmasına yardım edebilir.

7. Karanlık ve Sessizlik

Stres kaynaklı bir baş ağrısı ile karşı karşıyaysanız hemen ilaç kullanmak yerine kendinizi dış dünyadan bir süreliğine soyutlamak şahane bir yöntem olacaktır. Karanlık ve sessiz bir odada bir süre uzanarak dinlendiğinizde baş ağrınızın bu kadar kolayca dinmesine şaşırabilirsiniz.