Baş Dönmesine İyi Gelen 7 Yöntem

Birden oluşan baş dönmeleri günlük hayatınızın akışını önemli ölçüde etkiler. Baş dönmeleri; çeşitli nörolojik rahatsızlıklar, psikolojik sorunlar, kansızlık, kalp hastalıkları, tansiyon kaynaklı oluşabildiği gibi açlık gibi basit bir sebepten ötürü de oluşabilmektedir. Sebebi iyi araştırılmalı ve gereken önlemler alınmalıdır.

Eğer ki sizin yaşadığınız baş dönmesi basit bir sebepten ötürü ise onu iyileştirebilmenin birçok yolu mevcut. Nasıl mı? İşte baş dönmesine iyi gelen 7 yöntem:

1. Derin Nefes Alın

Baş dönmelerinin birçoğunun ilk sebeplerinden biri beyne yeteri kadar oksijen gitmemesidir. Bu yüzden baş dönmesi ile karşı karşıya kaldığınızda derin nefes alarak beyne oksijen gitmesini sağlayın. Oksijen sayesinde sinir sisteminiz rahatlar ve baş dönmesi durumu azalmaya başlar.

nefes egzersizi

2. Zencefil

Sağlık için birçok faydası bulunan zencefili baş dönmesini durdurmak için de kullanabilirsiniz. Baş dönmesinden şikâyet ettiğiniz sırada zencefil çiğner ya da zencefil çayı içerseniz baş dönmesini derhal hafifletebilirsiniz.

zencefil5

3. Kabak Çekirdeği

Bir şeyler seyrederken çitletip keyfinize keyif kattığınız kabak çekirdeği ile baş dönmesi probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz. Kabak çekirdeğinin birçok vitamin ve mineral bakımından zengin olan içeriği sayesinde bağışık sisteminizi güçlendirebilir, baş dönmesini sonlandırabilirsiniz.

migren3

4. Su İçin

Sık aralıklarla baş dönmesi yaşıyorsanız yeterli miktarda su içmiyor olabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında bir yandan da terleme ile kaybedeceğiniz su miktarı, sonunda şiddetli bir baş dönmesine neden olabilir. Baş dönmesi yaşamamak için gün içerisinde yeterli miktarda su içmeye özen gösterin.

su

5. Buz Uygulayın

Şiddetli bir baş dönmesi yaşıyorsanız derhal bir yere yüzüstü olarak uzanın ve ensenize buz ile baskı yapın. Buzu yaklaşık 10 dakika enseniz üzerinde beklettikten sonra daha iyi hissedecek, baş dönmesi ile vedalaşacaksınız.

kristal-gorunumunde-buz

6. Düzenli Beslenin

Baş dönmesi problemi ile karşı karşıyaysanız kendinize sormanız gereken “Bugün düzenli olarak yemek yedim mi?” sorusu olmalıdır. Gün içerisinde düzenli olarak yemek yemediyseniz kan şekerinizin düşmesi kaçınılmaz hale gelir. Kan şekerinizi düzenlemek ve baş dönmesi gibi birçok olası problemin önüne geçebilmek için düzenli beslenmeye özen gösterin.

diyet

7. Bal

Balda bulunan doğal şeker sayesinde baş dönmesini yok edebilmeniz mümkündür. Baş dönmesi hissettiğinizde bir bardak su içerisine 1 tatlı kaşığı bal ve bir miktar elma sirkesi katıp güzelce karıştırın. Hazırladığınız karışımı içtikten sonra baş dönmesini tamamen yok edebilir, hayata kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.