Bir Karbonhidrat Hikayesi: Ketojenik Diyet ile Tanışalım!

Adını yeni yeni duyuyor olsak da aslında geçmişi 90 küsur yıla dayanan bir diyet. İlk olarak 1924 yılında Mayo Clinic’ten Dr. Russell Wilder tarafından düzenleniyor. Adında ‘diyet’ geçiyor olmasına karşın, sadece kilo vermek isteyenler değil bazı hastalıklardan muzdarıp olanların da adeta şifası niteliğinde.

Özellikle kanser hastalarında, kanserli hücrelerin büyümesi ve metastaz yapmasını yavaşlatması gibi özellikler de görülebiliyor. Peki nedir bu ketojenik diyet? Sizin için araştırdık.

1- Ketojenik Diyet Nedir?

Karbonhidrat bakımından fakir olan diyetlerden biri. Diyetin adı ‘Ketozis’ teriminden geliyor. Vücudun enerji elde etmek için yağları yakması demek oluyor yani. Yağ ve protein oranı yüksek ama aynı zamanda karbonhidrat açısından da fakir bir diyet.

2- Ketojenik Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bazı ‘cısss’ noktaları var diyetin. Örneğin makarna, pirinç, soslar, ekmek… Bunlarla bir süre vedalaşmak gerekiyor. Yukarıda yağ bakımından zengin bir diyet olduğunu söylemiş olsak da yağdan yağa da fark ediyor tabi. Kenevir yağı, keten yağı, kolza tohumu yağı ve balık yağı mesela… Diyetin en önemli özelliklerinden biri içinde günde 4-6 gram omega-3 bulundurması.

diyet_yapmak

3- Ketojenik Diyet Açlık Diyeti midir?

Tabi adı diyet olunca bir sürü ‘yasaklar’ı da bekliyor insan. Ancak bu diyet bırakın aç kalmayı tokluk hissi yaratacak kadar iddialı. Yağlı yiyecekler küçük porsiyonlarda tüketiliyor olsa da uzun süreli tokluk hissi yaratıyor ve enerji seviyelerini arttırıyor.

4- Ketojenik Diyet Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Kanser ve epilepsi başta geliyor. Özellikle epilepsi atağı yoğun olan çocuklarda ketojenik diyet, ilaç tedavisinin yanında önemli bir yardımcı.

5- Ketojenik Diyet Çeşitleri Nelerdir?

Diyetin amacı, günlük karbonhidratı 50 gr seviyelerinde tutmak. Diyeti çeşitlendirmek, Omega 3 ve 9 bakımından zengin yağ kaynakları ve dost protein kaynaklarını kullanmaktan geçiyor. Spesifik olarak şu kadar çeşittir denmese de, bazı kaynakların doğru kullanımı ile diyet kendi içinde çeşitlendirilebilinir.

6- Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir uzman kontrolünde yapılması önerilir. En dost yağlar Omega 3 yağları. Kenevir tohumu yağı, keten tohumu yağı gibi yağlar tüketilebilinir. Zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı da, bu diyete dost yağlardan.

Sağlıklı yaşam, vazgeçilmeziniz ise MigrosTV dünyasında sizi bekleyen pek çok öneri ve uzman  görüşüne mutlaka göz atın deriz!