Bitter Çikolatanın 10 Faydası

Çikolata, bu dünyanın başına gelen en güzel şeylerden biri. Beyazı, sütlüsü, bitteri, karamellisi, meyvelisi, fındıklısı, fıstıklısı her hali ile kalbimizi çalan bize mutluluklar armağan eden muhteşem bir yiyecek! Hazır övmeye başlamışken sonunu getiremeyecek kadar karşı konulamaz. Buradan çikolata için kakao tanrısına teşekkür etsek o bile az! Neyse neyse, şimdiki konumuz bitter çikolata. Hani hep çoğunlukla kutuda sütlüleri yiyip de bitter olanların ayıklanıp en sona bırakıldığı o masum mu masum, faydalı mı faydalı varlık. Bizce “esmerin tadı” var deyimini en hak edenlerden. Öyle ki bu esmer; çikolataya gerçekten âşık olanların onu anlayıp pamuklara sarmalayabileceği, o aşkı yoğunca yaşayabileceği özel bir lezzet.

Hadi bitter çikolatanın 10 faydasına birlikte bakalım, o zaman da kutuda en sona bıraktığınız olacak mı?

1. Cilt Sağlığına İyi Gelir

Güneş ışınlarının neden olduğu hasarların iyileşmesine yardımcı olur. Cilde daha sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüm sağlar.

bitter çikolatanın faydaları

 2. Diyabet Düşmanıdır

Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcıdır. Şeker hastalığı riski taşıyan kişilerin aşırıya kaçmadan bitter çikolata tercih etmesi, bu riskin azalmasını sağlar.

bitter çikolata

3. Hamileler İçin Mutluluk

Yapılan araştırmalarda bitter çikolata tercih eden anne adaylarında stres miktarının azaldığı gözlemlenmiştir.

bitter_çikolata

4. Felç Düşmanıdır

Bitter çikolata tercih etmek, felç riskinin en aza inmesine yardımcı olmak demektir.

bitter-cikolata

5. Kalp Dostudur

Bitter çikolata, kötü kolesterolün düşmesine ve kan basıncının dengelenmesine yardımcı olarak olası kalp hastalıklarına karşı kalkan görevini görür.

bitter-cikolatanin-faydalari_

6. Moral Düzeltir

Kendinizi kötü hissettiğinizde bir miktar bitter çikolata tüketerek mutluluk hormonlarınızın hareketlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

bitter-cikolatanin-faydalari

7. Kilo Vermeye Yardımcıdır

İçerdiği lifler sayesinde doygunluk hissi verir, tatlı gıda tüketme isteğini frenler. Böylece kilo vermeye yardımcı olur.

cikolata

8. İyi Bir Enerji Kaynağıdır

Spor egzersizlerinden önce tüketildiğinde, kahve ya da yoğurt ile birlikte tüketildiğinde performansın artmasına yardımcı olur.

bitter-cikolata-hakkinda

9. Öğrenmeyi Kolaylaştırır

Beyne kan pompalanmasını kolaylaştırır ve algıyı yükseltir. Beyin fonksiyonlarına sağladığı faydalarla öğrenmeyi kolaylaştırır.

cikolatanin-faydalari

10. Tüketim Miktarı Önemli

Bitter çikolata faydalı dediysek, her şey gibi miktarı iyi ayarlandığında faydalıdır. Her bünyeye göre değişiklik gösterebilse de haftada 2-3 kez 30-60 gram tüketilmesi uygun olabilmektedir. En az %60 kakao içermesi de oldukça önemlidir.