Böbrek Taşının 5 Belirtisi

Böbrek taşı, böbrek kanallarında partikül şeklinde sert kitlelerin oluşmasıdır. İlk önce kristal zerrecikler halindeyken zamanla zerrelerin taşa dönüşmesi ile insana giderek sıkıntı veren bir durumdur. Günde yeterli miktar su tüketilmediğinde ya da genetik etkenler sonucunda meydana gelebilir.

Bazı böbrek taşları belirti vermeyip başka kontroller sırasında tesadüfen görülse de genel olarak görülen belirtiler şu şekildedir:

  • Sık İdrara Çıkma

Gün içerisinde idrara çıkma sayınız bariz bir şekilde artış gösterdiyse dikkat etmekte fayda olacaktır. Düzenli olarak idrara çıkma, genellikle sağlık belirtisi gibi görülse de değişen düzen böbrek taşının habercisi olabilir.

  • Şiddetli Ağrı

Böbrek taşı probleminin en sık görülen belirtilerinden biri çok şiddetli bir ağrıdır. Bu ağrı, kaburgaların altından başlayıp sırttan kasıklara doğru yayılan bir ağrıdır. Dayanılması çok zor ve şiddeti fazla bir ağrıdır. Problemi yaşayan insanların “doğum sancısı” olarak tanımladığı, oldukça zorlayan ve acı veren bu durum 20 ile 60 dakika arasında sürebilir.

  • İdrarda Değişimler

Böbrek taşı, idrarda birçok değişime sebep olabilir. İdrarın normalden daha koyu bir renge ve ağır bir kokuya sahip olması, kimi zaman kanlanması böbrek taşının göstergeleri arasında yer alır.

  • Enfeksiyonlar

Böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonlarının en güçlü tetikleyicilerinden biridir. Sık bir şekilde tekrar eden idrar yolu enfeksiyonlarından ya da idrar yaparken oluşan bir ağrıdan şikayetçiyseniz böbreklerinizde taş olma ihtimali yüksektir.

  • Mide Bulantısı veya Yüksek Ateş

Sık bir şekilde yaşanan mide bulantısı ya da düşmeyen ateş probleminden şikâyet ediyorsanız sebepsiz sandığınız bu durumların altında böbrek taşı yatıyor olabilir. Kısa zamanda doktora görünüp gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekir.

Siz de bu belirtilerden bir ya da birkaçını görüyorsanız acilen bir doktor kontrolünden geçmeli ve durumun neyden kaynaklandığını netleştirmelisiniz.