Boğaz Ağrısına İyi Gelen 6 Bitki Çayı

Değişen mevsimler, soğuyan havalar ya da soğuk yiyecek ve içecek tüketme alışkanlığı sonucunda yetişkin ya da çocuklarda çok sık görülen boğaz ağrısını ilaç dışında yöntemlerle iyileştirmek mümkün. O yöntemlerden biri de sıcacık, lezzetli bir bitki çayı içmek.

İşte boğaz ağrınızın geçmesine yardımcı olacak 6 bitki çayı:

1. Adaçayı

Boğaz ağrısı denince akla gelmesi gereken ilk bitki çaylarından biri adaçayıdır. Boğazı yumuşatma, balgam sökme, vücudun terlemesine yardım etme gibi özellikleri ile boğaz ağrısının iyileşmesini sağlar. İçerisine bir de birkaç damla limon ve 1 çay kaşığı bal eklerseniz muhteşem bir ilaç olur.

2. Meyan Kökü Çayı

Boğazınız ağrıyorsa yardım alacağınız bitki çaylarından biri de meyan kökü çayıdır. Meyan kökü; boğaz enfeksiyonlarının, ağız içi yaralarının, mide ülserinin ve birçok alerji türünün iyileşmesine yardımcıdır. Boğaz ağrısının iyileşmesi için bu bitki çayını sıcak olarak tüketebilir ya da soğuttuktan sonra günde 3-4 kez gargara suyu olarak kullanabilirsiniz.

Meyan Kökü

3. Okaliptüs Çayı

Geçmeyen bir soğuk algınlığından şikâyetçiyseniz okaliptüs çayı derdinize deva olabilir. Okaliptüs çayı boğaz ağrısının iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda sinüzit ya da grip ile gelişen burun tıkanıklığının açılmasını sağlayarak rahat bir nefes almanızı sağlar.

4. Zencefil Çayı

Öksürük ya da boğaz ağrısı denince akla gelmesi gereken bitkilerden biri de zencefildir. Zencefil çayına bir çay kaşığı kadar limon ve birkaç damla limon suyu ekleyerek boğaz ağrısı ve öksürük şikâyetinizi hafifletebilirsiniz.

5. Nane Çayı

Nane çayının içeriğindeki uçucu bileşenler sayesinde boğaz ağrısından kurtulabilirsiniz. Boğazınızın yumuşamasına, boğazınızdaki kuruluğun giderilmesine yardımcı olan nane çayı aynı zamanda midenize ve ruhunuza ferahlık da hediye edecektir; ancak reflü sorununuz varsa tercih etmemeniz önerilir.

6. Papatya Çayı

Sinirlerin yatışmasına yardımcı olması ile bilinen papatya çayı, aynı zamanda boğaz ağrısı için harika bir çözümdür. Uyku getiren bir çay olduğu için gün sonunda, yatmadan önce içerek ya da soğuk bir şekilde gargara yaparak boğaz ağrısı problemini yok edebilir, aynı zamanda güzel bir uyku uyuyabilirsiniz.