Boğazdaki Gıcıktan Kurtulmanın 6 Yolu

Derste, kütüphanede, sınavda, toplantıda; kısacası sessizliğin hakim olduğu her yerde boğazınıza takılan inatçı gıcık yüzünden öksürüklere boğulduğunuz anlar mutlaka olmuştur. Kimi zaman anlık olup kimi zaman da tüm gün boyunca yutkunurken, konuşurken rahatsızlık veren gıcık; neyse ki kolay geçirilebildiği yöntemlere de sahip. İşte, gıcığın geçmesine yardımcı 6 yol…

1. Kulak Arkanızı Kaşıyın

Boğazdaki gıcıktan kurtulmak için önereceğimiz bu yöntem önce garip gelebilir ancak özellikle yanınızda su yokken mutlaka denemenizi öneririz. Aniden oluşan gıcıktan kurtulmak için kulak arkanızı hafifçe kaşıyın. Böylelikle kulaktaki sinirleri aktifleştirecek boğazda bir refleks oluşturacaksınız. Bu da boğazdaki kas spazmını yok ederek gıcık hissini hafifletecektir.

2. Burnunuzu Temizleyin

Vücudumuz, tüm organları sürekli etkileşim halinde olan bir mekanizma gibidir. Dolayısıyla boğazınızdaki gıcık, aslında burnunuzdaki tıkanıklığın bir etkisi olabilir. Bu nedenle boğazdaki gıcıktan kurtulmak için öncelikle burnunuzu temizlemeyi deneyebilirsiniz. Burun tıkanıklığınızı çözüme ulaştırarak gıcık hissinden kurtulabilirsiniz.

3. Elma Sirkesi

Boğazdaki gıcık hissini hafifletecek bu yöntem biraz lezzetsiz sayılsa da oldukça etkili. Bir bardak ılık suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyin. Eğer ki mide probleminiz yoksa ve lezzetinden şikâyet etmeyecekseniz hazırladığınız bu suyu içebilirsiniz. İçmek istemezseniz bu suyla günde üç kez gargara yaparak boğazınızdaki gıcık hissini geçirebilirsiniz.

4. Bal

Boğaz enfeksiyonlarını iyileştirmede daima etkili olan bal, boğazdaki gıcıktan kurtulmak için de iyi bir yardımcıdır. Boğazınızda bir türlü geçmeyen gıcıktan şikâyetçiyseniz bir bardak ılık suya bir tatlı kaşığı bal karıştırıp için. Balın antibakteriyel özelliği ve boğazı yumuşatan etkisi sayesinde gıcık hissinden kurtulun.

 

5. Meyan Kökü

Birçok derde deva olan meyan kökünü bu kez toz haliyle kullanarak gıcık hissine veda etmeye hazır mısınız? Bir bardak kaynar suya bir tatlı kaşığı meyan kökü tozu ekleyip karıştırın ve demleyin. Daha sonra bu suyu gün içerisinde 2-3 kez için. Meyan kökünün bakterileri kırması, kuruluk gidermesi gibi özelikleri sayesinde boğazınızın rahatlamasını sağlayın.

Meyan Kökü

6. Karabiber Bal ve Limon

Boğazdaki gıcığın iyileşmesini sağlayacak en etkili doğal yöntemlerden biri, muhteşem üçlü olarak tanımlayabileceğimiz, pek hünerli olan bu karışım! Bir tatlı kaşığı içine bal, biraz karabiber ve taze limon suyu damlatıp tüketin. Bu karışım sayesinde mikropların kırılmasını ve boğazınızın yumuşamasını sağlayarak gıcık hissinden kısa zamanda kurtulun.