Bronşiti Geçirmenin Doğal Yolları

Bronşit; özellikle kış aylarında çocuk ya da yetişkin dinlemeden, insanların en sık yakalandığı rahatsızlıklardan biridir. Genellikle soğuk algınlığı, grip etkisiyle görülen bu viral enfeksiyonun semptomları boğaz ağrısı, yüksek ateş, yorgunluk, kuru ya da balgamlı öksürüktür. Peki bronşitten nasıl kurtulabilirsiniz? Bronşit nasıl geçer?

Yazımızın devamında bronşit hangi doğal yöntemlerle iyileştirilebilir öğrenebilirsiniz. İşte bronşiti geçirmenin 6 yolu…

1.Bol C Vitamini

İçerisindeki yoğun antioksidanlar sayesinde kış rahatsızlıklarının en etkili kurtarıcısı olan C vitamini, bronşiti kolay bir şekilde atlatmaya iyi bir yardımcıdır. Siz de bronşitten önce ya da bronşit sırasında C vitamini açısından zengin, kırmızı taze biber, ıspanak ve pazı gibi koyu yapraklı sebzeler, portakal, mandalina, kivi, elma, maydanoz gibi seçeneklerden tüketerek sağlığınız için iyi bir adım atabilirsiniz.

2.Sarımsak

Doğal bir antibiyotik görevindeki sarımsağı ister tek başına çiğneyerek isterseniz de çeşitli yemeklerin içine bolca katarak bronşiti kontrol altına alabilir, sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

3.Nane

Nane, içeriğindeki mentol sayesinde bronşit sırasında akciğerlerdeki mukus birikiminin kırılmasını sağlar ve öksürük yoluyla mikropların vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Siz de nane çayı içerek ya da salata içerisinde taze nane tüketerek bronşit etkilerinden doğal yolla kurtulabilirsiniz.

4.Limonlu Su

Limon, içerisindeki bol C vitamini, antioksidanlar ve askorbik asit sayesinde bronşiti geçirme konusunda oldukça başarılı sayılan seçeneklerden biridir. Güne, içerisine birkaç damla limon suyu sıkılmış bir bardak ılık su içerek başladığınızda solunum yollarındaki bakterilerden kurtularak bronşiti iyileştirebilirsiniz, aynı zamanda sindirim sisteminiz için de büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

5.Buhar

Bronşit rahatsızlığının en belirgin şikâyetleri göğüs hırıltısı, nefes almakta zorluk ve birikse de bir türlü dışarı atılamayan balgamdır. Bu şikâyetleri hafifleterek bronşitten kurtulabilmenin en etkili yollarından biriyse buhar solumaktır. Büyükçe bir kabın içerisini kaynar suyla doldurun. Su içerisine okaliptus yağı, nane yağı ya da lavanta yağı gibi nefesinizin rahatlamasına yardımcı olacak bir yağdan ekleyin. Daha sonra bu sıcak suyun buharını dikkatlice soluyun. Ciğerlerinizin temizlenip göğsünüzün rahatladığını, burun ve geniz akıntınızın azaldığını göreceksiniz.

6.Dinlenmek

Bronşiti doğal yoldan geçirmenin en etkili yolu iyi bir dinlenme sürecinde saklı. Hiçbir şey yapmadan dinlenerek vücudunuzun bakterilere karşı savaşta galip gelmesini sağlayabilir, bronşitten daha kısa sürede kurtulabilirsiniz.