Brüksel Lahanasının 6 Faydası

Turpgiller ailesinde yer alan Brüksel lahanası; kat kat yaprakları, küçük yumru yapısıyla sunumu hoş, lezzeti ve içeriğiyle hayli doyurucu sebzelerden biridir. Çorba, haşlama, buharda pişirme, salata ya da garnitür gibi farklı halleriyle tüketebileceğiniz Brüksel lahanasının faydaları nelermiş merak ediyorsanız, gelin yazımızın devamında birlikte cevap bulalım.

İşte Brüksel lahanasının 6 faydası…

1. K Vitamini Kaynağıdır

Çoğu zaman göz ardı edilse de vücut sağlığı için çok önemli olan K vitamini, Brüksel lahanasında bolca bulunur. Siz de düzenli olarak Brüksel lahanası tüketmeyi tercih ederek günlük K vitamini ihtiyacınızı karşılayabilir, bu sayede kemik ve kalp sağlığınız için sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz.

2. Omega-3 Kaynağıdır

Brüksel lahanası, deniz ürünlerinin yanı sıra bitkisel olarak omega-3 alabileceğiniz kaliteli bir besindir. Vücudunuzun ihtiyacı olan omega-3’ü deniz ürünlerinden sağlamak istemiyorsanız beslenme planınıza bolca Brüksel lahanası ekleyerek eksiği kapatabilirsiniz.

3. Tansiyonu Dengeler

Sık olarak tansiyon problemi yaşıyorsanız Brüksel lahanası, sizin için iyi bir dost olabilir. Potasyum mineralini bolca bulundurmasıyla Brüksel lahanası, yüksek tansiyonun düşmesine ve tansiyonun daha dengeli seyretmesine yardımcı olur. Bu sayede kalp rahatsızlıklarından korunmak kolaylaşır, daha sağlıklı bir hayata sahip olursunuz.

Brüksel Lahanası Tarifi

4. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Brüksel lahanası, C vitamini ve antioksidanlar bakımından zengin bir seçenektir. Bu özelliğiyle bağışıklık sistemini güçlendirerek kış boyunca ve hatta hayat boyunca sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Siz de düzenli olarak Brüksel lahanası tüketerek vücudunuzdaki toksinlerin temizlenmesine, iltihapların iyileşmesine, kolon kanseri gibi ciddi hastalıklardan korunmaya katkıda bulunabilirsiniz.

5. İdeal Bir Hamileliğe Yardımcıdır

Brüksel lahanası, üreme sistemini destekleyen bir sebzedir. Bu özelliğiyle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin tüketmesi gereken besinler arasında yer alır. Aynı zamanda folik asit bakımından zengin oluşu sayesinde hem anne hem de bebek sağlığını koruyarak sorunsuz bir hamilelik sağlar.

Brüksel Lahanası Tarifi

6. Kan Şekerini Dengeler

Birçok insanın ortak problemlerinden biri olan yüksek şeker, Brüksel lahanası tüketimi ile dengelenebilmektedir. İçeriğindeki alfa lipoik asit sayesinde Brüksel lahanası, kan şekerinin dengelenmesini sağlayarak vücudun diyabete yakalanma riskini düşürür.