Buğday Ununun11 Faydası

Buğday ununun sağlığınız için sağladığı faydalar oldukça fazla. İşte o faydaların 11 tanesi!

1. Daha Besleyicidir

Buğday unu, beyaz una göre içerisinde daha çok vitamin ve minerale sahiptir. Bu özelliği ile daha besleyici ve daha faydalıdır.

bugday-faydalari

2. Tokluk Hissi Sağlar

Buğday unu, beyaz una göre içerisinde daha çok lif miktarı barındırır. Bu özelliği ile kolayca doyma hissini yakalamaya yardımcı olur, daha fazla yemek tüketmeye engel olur.

bugday-ununun-yararlari

3. Sindirim Sistemi İçin Yararlıdır

İçerdiği lif miktarı sayesinde sindirim sisteminin çalışmasına büyük ölçüde fayda sağlar. Hazımsızlık sorununun önüne geçerek, hızlı bir metabolizma süreci yaşatır. Böylece kilo vermeye yardımcı olur.

bugday

4. Kan Şekerini Düzenler

Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olarak diyabet hastalığına yakalanma riskini en aza indirir.

5. Tansiyonu Düzenler

Yüksek tansiyon gibi sorunların çözümünde yardımcı olur, kalp-damar hastalıklarının oluşma riskini en aza indirir.

bugday-unu-faydalari

6. Göz Sağlığı İçin Yararlıdır

İçerdiği E vitamini sayesinde katarakt gibi göz rahatsızlıklarının önlenmesini sağlar, göz sağlığını tehdit eden unsurların etkisinin en aza inmesini sağlar.

bugday-faydasi

7. Cilt İçin Yararlıdır

İçerdiği selenyum ve çinko miktarı, E vitamini sayesinde cildin beslenmesini sağlar. Güneşin cilt için zararlı etkilerini en aza indirir. Cildin sağlıklı ve parlak bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur. Cilt esnekliğini artırarak yaşlılık belirtilerini geciktirir.

8. Saçlara Güç Kazandırır

İçerdiği çinko miktarı, vitamin ve mineraller sayesinde saçların parlak, sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

neden-bugday-unu

9. Kolesterolü Dengeler

Sağlığı büyük ölçüde tehdit eden kötü kolesterolün düşürülmesinde yardımcıdır. Kolesterol sorunundan şikayetçi olan insanların buğday unu ekmeği tüketmesi ile şikayetlerinin azaldığı görülmektedir.

10. Alzheimere Karşıdır

İçerdiği B vitamini sayesinde Alzheimer gibi hafıza kaynaklı hastalıkların önlenmesinde faydalıdır. Zihin sağlığını koruyarak beyin fonksiyonlarının daha etkin görev yapmasına katkıda bulunur.

bugday-unu

11. Kalp Sağlığı İçin Önemlidir

Düzenli olarak buğday unu tüketimi ile birçok kalp rahatsızlığının önlenmesi mümkündür.

Unutmadan, her besin ve ilaç gibi buğday ekmeği tüketimi için de doktorunuza danışmakta fayda var. Örneğin çölyak hastalığına sahipseniz buğday unundan yapılan ekmeği tüketmenizde zarar olabilir.

Sağlık dolu, hafif günler dileriz!