Bugün Yüzmeye Başlamanız için 10 Sebep!

Yüzmeye ‘mükemmel egzersiz’ denmesinin bir sebebi var! Eklemlerinize zarar vermeden aerobic’in tüm faydalarından yararlanabilirsiniz. Yüzmenin yaşı da yok! Çocuklar ve yaşlılar gözü kapalı bu sporu yapabilirler. Saydıklarımızın dışında yüzmenin bilmediğiniz 10 faydası daha var. İşte bugün yüzmeye başlamanız için 10 sebep:

1. Kasları Güçlendiriyor!

Yüzücülerin vücutlarına kas eşit şekilde dağılır. Diğer sporlarda belli bir bölgede biriken kas, şekilsiz bir görünüm oluşturur. Koşucularda bacaklarda toplanan kas, yüzücülerde bacak, sırt, kol, karın şeklinde dengededir. Sıkılaştırıcı jimnastik hareketlerine efor sarf etmek yerine daha eğlenceli bir spor olan yüzmeye başlayabilirsiniz.

yüzmenin faydaları

2. Kemik Kütlesini Arttırıyor!

Yıllar süren araştırmalar, yüzmenin kemik kitlesini arttırdığını gösterdi. Ağırlık kaldırmanın kemik kütlesini arttırdığı biliniyordu; fakat yüzmenin kemik kütlesini arttırdığı, yakın zamanda fareler üzerinde yapılan bir çalışma sayesinde ortaya çıktı. Bu araştırmaya göre kobay fareler üç gruba ayrıldı; koşanlar, yüzenler ve hiçbir fiziksel çalışma yapmayanlar. Sonuç olarak yüzmenin kemik kütlesi üzerinde önemli etkisi olduğu ortaya çıktı.

3. İltihabı Azaltıyor!

Yüzmenin kalp kaslarını güçlendirdiği bilinen bir gerçek. Araştırmalar buna ek olarak yüzmenin damar tıkanıklığını azaltarak kalp sağlığını birçok açıdan desteklediğini gösterdi. Yüzme, kalp dışında, vücuttaki genel ödemi ve iltihabı azaltıyor.

yüzmek

4. Esnek kalmanızı sağlıyor!

Yüzerken yaptığınız uzanma, dönme, esneme hareketleri esnekliğinizi arttırıyor! Çocukluktan beri yapılan yüzme sporu esnekliğinizi korumanızı sağlıyor. Bilekleriniz, suyu iterken yüzgeç görevi görüyor, su basıncına ters hareket ediyor ve bu sayede esnemiş oluyor.

5. Sandığınızdan Daha Fazla Kalori Yaktırıyor!

Çoğu insan yüzmenin kalori yakıp zayıflattığını bilir. Bilinmeyen şu ki yüzmek, koşu bandında saatlerce koşmak kadar kalori yaktırıyor. Bir saat yüzmenin sonucunda ter dökmediğiniz için fazla kalori yakmadığınızı düşünmeyin, koşmuş kadar kalori yakmış oldunuz ve tüm vücudunuzu eşit şekilde çalıştırdınız!

6. Egzersize Bağlı Astımı Azaltıyor!

Astımı olanların kapalı spor salonlarında spor yaptığında astım krizine yakalanma olasılığı yüksektir. Kuru spor salonu havası nefes almanızı engelleyebilir. Yüzmek, nemli hava solumanızı sağlar. Alerjik astım semptomlarını azaltmanın yanı sıra yapılan araştırmaların bir sonucu olarak genel akciğer durumunu iyileştirdiği görülmüştür. Bir grup astımlı çocuk üzerinde yapılan bir çalışmada, çocuklara 6 haftalık bir yüzme programı uygulanmıştır. Sonuç olarak da horlamada azalma, ağızdan nefes almada azalma, astım semptomlarının azalması ve hastaneye yatırılma sıklığında azalma görüşmüştür. Astımı olmayan kişilerde düzenli yüzüldüğünde, akciğerin genel durumunda düzelme ve horlamada azalma görülmüştür.

7. Stresi ve Depresyonu Azaltıyor!

Yüzme, endorfin salgılamanızı sağlıyor! Mutluluk hormonu olan endorfin, hayattan aldığınız zevki ve kendinize güveninizi artırıyor. Yüzmenin vücudu esnettiğini önceden söylemiştik, ek olarak düzenli nefes alıp vermek ile birleştiğinde meditasyon etkisi yaratıp rahatlık hissi veriyor. Suyun altında kendi nefesinizden başka hiçbir şey duymadığınız için dinlendiriyor ve stresinizi atmanızı sağlıyor. Stresin beyne verdiği zararı tersine çeviriyor. Kendinizi üzgün veya sinirli hissettiğinizde 10 dakika dahi olsa yüzerseniz, bu pozitif etkilere şahit olacaksınız.

8. Tuzlu Suda Yüzmek Cilde İyi Geliyor!

Tuzlu su, cilde düzenli nüfuz ettiğinde nemini arttırıyor ve yeni hücre oluşumunu destekliyor. Yani doğal bir ‘peeling’ görevi görüyor. Tuzlu suda düzenli yüzdüğünüzde cildinizdeki farkı göreceksiniz!

9. Sizi Daha Zeki Yapıyor!

Yüzmek insanı daha zeki yapabilir mi? Tabii ki her spor zihni açıyor; yüzmek de öyle… Avustralya’da yapılan bir çalışmada, düzenli yüzen bir grup çocukla yüzmeyen bir grup çocuk karşılaştırıldı. Yüzme sporunu yapan çocukların dil öğrenmede daha hızlı, motor becerilerinin daha iyi olduğu ve kendilerine güvenlerinin daha erken ortaya çıktığı görülmüştür.

10. Daha Uzun Yaşamanızı Sağlıyor!

Tüm sporlar sağlığa iyi geliyor fakat tüm sporlar arasında yaşam kalitesini ve süresini en fazla arttıran spor yüzmedir. Yapılan bir çalışmada yüzen kişilerin koşan, yürüyüş yapan ya da hiç spor yapmayan kişilere göre %50 daha az ölüm riski olduğu ortaya çıkmıştır.