Bulduk Bulduk: Japonların Nasıl Bu Kadar İnce Kalabildiklerini Artık Biliyoruz!

Siz de bilin istedik 🙂 Japonlar biliyorsunuz güzelliklerine pek düşkünler. Uyanır uyanmaz sıcak su içmelerinden tutun da ömrü hayatımızda duymadığımız güzellik sırlarına kadar mevzuya derinden hakimler yani!

Bu kadar formda kalmalarının sırrını ele geçirdik. Bakın neymiş!

1- Sumo gibi yersen, sumo gibi olursun!

Sumolar vücutlarını sağlam yemeğe borçlu 🙂 Ne güzel meslek, yiyorsunuz kilo alıyorsunuz üstüne bir de para kazanıyorsunuz. Neyse, bu konuya sonra döneriz. Efendim sumolar, asla kahvaltı etmezlermiş. Öğlene kadar aç kalıp, öğlen çok fazla yiyip üzerine hemen uyurlarmış. Bunu bilen Japonlar da bunun tam tersini uygulayarak zinde kalırmış; anlayacağınız ne olursa olsun kahvaltı baş tacı bizde de olduğu gibi.

kahvalti

2- Sıcaklık, yaşamdır!

Bu aslında bilinen bir felsefe. Japonlar, her yemeğin mutlaka sıcak / ılık olarak tüketilmesinden yana. Çiğ sebzelerin bedeni de soğuttuğuna ve enerjiyi düşürdüklerine inanıyorlar. Bunun yerine besin değerlerini de çok öldürmeden, yiyecekleri ısıtarak yemeği tercih ediyorlar. Böylelikle gün boyu ihtiyaçları olan enerji bu ‘sıcak’lardan geliyor.

sebze

3- Yemek sırasında bir şey içmek zararlıdır!

Japonlara göre yemek sırasında bir şey içmek, mideyi soğutur ve daha sonra tekrar yeme ya da daha çok yemek isteme alışkanlığını arttırırmış. Bu nedenle yemek yerken asla bir şey içmiyorlar, bittikten sonra tüketiyorlar.

su içmenin faydaları

4- Sıcak duş ömrü uzatır!

Japonlara göre ayda iki kez çok sıcak suda yıkanmak kasları gevşetir, kan akışını hızlandırır ve vücuda gençlik kazandırır. Bu nedenle soğuk duş pek onlara göre değil. Biz de aksine ayılmak için soğuk duş yaparız misal, bu konuda hem fikir olamadık galiba kendileriyle 🙂

sıcak_duş

İşte böyle sevgili okuyucularımız, yani bu kadar basit detaylarla bu kadar büyük işler dönebiliyor şu ‘fit kalma dünyasında’. İpuçlarımız devam edecek, bize şimdilik müsaade!