Sık Sık Yaşayanlara: Burun Kanaması Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Burun neden kanar? Cevabı onlarca olan bir soru bu; burnun stresten kanaması, tansiyon yüksekliğinden olan kanamalar, damarlardaki hassasiyet ve daha pek çoğu. Tansiyon yükselince burun kanar mı diye soruyor olabilirsiniz hemen cevaplayalım, kanar. Tansiyon yükselmesiyle beyne olan basınç artar, bu artış damarlarda hassasiyet yaratır ve burun kanaması olarak hayata geçer.

Çocuklarda burun neden kanar?

Yetişkinlere oranla çocukların burnunun daha sık kanamasının nedeni, kan hücrelerinin daha fazla olması. Gelişmekte olan kemikler ve burun yapısı da kanamaları tetikleyebilir. Çocuğunuz burnuyla çok sık oynuyorsa bu da kanamayı tetikliyor olabilir çünkü burun sinirleri çok hassastır. Burun kanamasına neden olan durumlardan biri de havalar. Sıcaklığın artması ile burun kanaması meydana gelebilir ancak esas sorun şu ki kışın burun kanallarının kurumasından da burun kanaması oluşabilir. Yani kanama sadece yaza mahsus değil 🙂

Burun kanaması nasıl durdurulur?

Elbette en doğru bilgi için önce doktorunuza danışarak işe başlayın. Devamında ise şunları uygulamak, burun kanamanızı geçirebilir.

1- Burnunuza peçete tıkayıp başınızı geriye atmayın! Bu en doğru bilinen yanlışlardandır. Bu şekilde kanamayı durdurmaya çalışmak, kanın genize doğru akmasına neden olur ki bu durdurmaya yönelik bir hareket değildir. Yapılması gereken, elinizin baş parmağı ile işaret parmağını kullanarak burnunuzun ucunu sıkmak.

hastalik

2- Burnunuz kanarken oturun ve başınızı öne eğerek 10 dakika durun. Burnunuzun ucuna baskı uygulamaya da devam edin tabi.

burun_kanamasi-2

3- Bir poşete ya da beze buz doldurun ve yanağınıza hafifçe dokundurun. Dikkat edin, yanak hassastır soğuk yanığı olmasın. Yanağınıza ve burnunuza hafifçe buz bastırmak, kanayan kanalların küçülüp büzülmesine neden olur bu  da kanamayı durdurabilir.

kristal-gorunumunde-buz

4- Hipertansiyona bağlı bir kanama ise, tansiyonunuzu düşürmek için limon suyu içebilirsiniz; tansiyon düşünce, kanama da duracaktır.

limon

Bazen biz fark etmesek de vücudumuz bize ciddi sinyaller veriyor olabilir. Sadece sağlık değil kastımız, basit bir ‘fazla tuz tüketimi‘ bile sinyal sebebi. Vücudumuzda tuz fazlası olduğunun sinyalleri şunlar olabilir, okumak için tıklayın.