Burun Tıkanıklığını Geçiren 6 Öneri

Mevsim geçişlerinde sıklıkla yaşanan; kulak, burun, boğaz hastalıklarıyla kendini gösteren burun tıkanıklığı çocuk ya da yetişkinlerin hayatında büyük sıkıntılara yol açan bir problemdir. Burun tıkanıklığından doğal yöntemler sayesinde kolayca kurtulmak istiyorsanız sizi yazımızın devamına alalım.İşte burun tıkanıklığına iyi gelen, burun tıkanıklığını geçiren 6 doğal yöntem…

1. Tuzlu Su

Burun tıkanıklığına iyi gelen doğal yöntemlerden biri tuzlu su kullanmaktır. Bir çay bardağı ılık suya bir çay kaşığı tuz koyun. Tıkalı olan burun deliğinize bir şırınga yardımıyla tuzlu su enjekte edin. Bu sayede burnunuzun temizlenmesini sağlayarak tıkanıklıktan kurtulabilirsiniz.

2. Nemli Hava

Burun tıkanıklığı yaşarken bulunduğunuz ortamın kuru havası, yaşadığınız sıkıntının artmasına neden olabilir. Bu durumu önlemek ve burun tıkanıklığından tamamen kurtulmak için bulunduğunuz odada kaloriferin üzerine bir bardak su koyun. Su, ısıyla birlikte buharlaşarak havayı nemlendirecek ve böylece burun tıkanıklığını azaltıp nefes
almanızı kolaylaştıracaktır.

3. Zeytinyağı

Doğanın mucizelerinden biri olan, yemeklerin olmazsa olmaz malzemesi zeytinyağı; burun tıkanıklığını geçirmede de etkili bir ilaç niteliğindedir. Tıkalı olan burun deliğinize birkaç damla zeytinyağı damlatarak siz de burun tıkanıklığından kolayca kurtulabilirsiniz.

4. Elma Sirkesi

En şifalı malzemelerden biri olan elma sirkesi, burun tıkanıklığından kurtulmak için de işinize yarayabilir. Bir bardak ılık suya 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyip bu karışımı tıkalı olan burun deliğinizden çekin. Elma sirkesinin asidik yapısı sayesinde burundaki bakteri ve virüslerden kurtularak tekrar mukus üretiminin önüne geçin.

5. Zencefil Çayı

Mucizevi etkilere sahip olan zencefil, burun tıkanıklığını geçirmek için de iyi bir seçenektir. 2 bardak suyu kaynatın ve içerisine 2 tatlı kaşığı zencefil tozu ekleyin. 10 dakika bekletip süzdükten sonra zencefil çayına batırdığınız bir bez yardımıyla burnunuza sıcak kompres uygulayın. Zencefilin içeriği sayesinde burnunuzdaki mukoza akışkanlığını ve geniz kanallarının açılmasını sağlayarak burun tıkanıklığına veda edin.

6. Buhar Banyosu

Burun tıkanıklığına iyi gelen yöntemlerden en keyiflisi var sırada; buhar banyosu! Bir miktar suyu kaynatın ve içerisine nane yağı, okaliptüs, papatya gibi rahatlamanıza yardımcı olacak malzemeler ekleyin. Daha sonra kaynattığınız bu suyun buharını dikkatlice soluyun. Mis kokulu buhar banyosu sırasında burnunuzun rahatladığını görecek, tıkanıklıktan kurtularak rahat bir nefes alabileceksiniz.