C Vitamini Eksikliğinde Oluşabilecek 8 Durum

C vitamini, vücut sağlığı için gerekli olan en önemli vitaminlerden biridir; ancak vücudun üretemediği vitaminler arasındadır. Bu nedenle günlük besin programında C vitamini içeren kuşburnu, portakal, greyfurt, frenk üzümü, kırmızı biber, domates, karnabahar, ıspanak gibi besinlere bolca yer verilmelidir. Aksi takdirde vücutta C vitamini eksikliği yaşanacak, bu da çeşitli hastalıklara davetiye çıkaracaktır.

C Vitamini Eksikliğinde Oluşabilecek 8 Durum:

1. Bağışıklık Sistemi Güçsüzleşir

Kışın alınacak bolca C vitamini, vücut direncini artırarak vücudu enfeksiyonlara karşı korumada önemli bir rol oynar. Eğer ki yeterli miktarda C vitamini alınmıyorsa kişi özellikle soğuk algınlıklarına daha kolay yakalanır ve yakalandığında daha zor iyileşir.

portakal-suyu

 

2. Diş ve Diş Eti Sağlığı Olumsuz Etkilenir

C vitamini diş ve diş eti sağlığını korumada önemli bir rol oynar. Yeterli miktarda C vitamini alınmadığında diş ve diş eti iyice güçsüzleşir, diş çürümeleri ve diş eti kanamaları artar.

mandalina

 

3. Yorgunluk ve Halsizlik

Özellikle kış aylarında üzerinizde çözemediğiniz bir yorgunluk ya da halsizlik varsa sebebi C vitamini eksikliği olabilir. Güne taze ve bol C vitamini içeren bir bardak portakal suyu ile başlamak size iyi gelebilir.

mandalina_

 4. Ciltte Kuruma

Özellikle kış aylarındaki çetin hava koşulları cildimizi kötü etkiler. Ciltte kuruma ve çatlaklar artar; ancak yeteri miktarda C vitamini alarak bu süreci frenleyebileceğinizi unutmayın.

sebze

5. Saç Telleri Zayıflar

Yeteri miktarda C vitamini alınmadığında saç telleri zayıflar ve koparak dökülmeler meydana gelebilir. Saçlarınız için bakım ürünleri ya da şampuanlar kadar C vitaminin de oldukça değerli olduğunu unutmayın.

siyah-sac

 

6. Sebepsiz Zayıflamak

Zayıflayıp fit bir görünüme sahip olmak elbette güzeldir; ama sağlıklı bir şekilde. Eğer ki anlam veremediğiniz bir kilo kaybı yaşıyorsanız bunun sebebi yeteri miktarda C vitamini almıyor olmanız olabilir.

sebze

 

7. Küçük Darbede Morlukların Oluşması

Herkesin cildi aynı değildir, bazı insanlar daha hassas bir cilde sahiptir; ama bunun altında farklı nedenler de olabilir. Yeteri miktarda C vitamini almamak, vücutta ufacık darbelerde morlukların oluşmasına neden olabilir.

sebzeleri çiğ tüketmek

 

8. Birçok Hastalığa Davetiyedir

Yeteri miktarda C vitamini alınmadığında kanser, inme riski, kalp ve damar hastalıkları için daha fazla risk taşıyan grubun içine girebilirsiniz.