Sağlık Fısıldayan Bahar: ‘Erkenci’ Bademin 9 Faydası

Bugünlerde sık sık gördüğümüz çağla, yani bademin olmamış hali… İnsanın içini ferahlatan ekşisi, mayhoş tadı için çoğumuz için bir eşsiz bir atıştırmalık. Faydaları çoğu zaman göz ardı edilse de çok kısa süren çağla dönemini kaçırmadan sevdiklerinizle paylaşın 🙂

1- Çağlanın “kansere” bile iyi geldiğini biliyor muydunuz? Çağla, içeriğinde E ve C vitaminleri ile selenyumu barındırıyor. İçeriğindeki bu maddeler sayesinde kanser hücreleriyle savaşıyor. Kanser tedavisi gören hastalar, doktor kontrolünde, gördükleri tedaviye destek olarak çağla meyvesinden takviye alabilirler.

çağlanınfaydaları

2- Gelelim safra kesesinde taş oluşumuna! Bu rahatsızlıkla doğal yollardan mücadele etmek isteyenler bol bol çağla tüketebilirler.

3- Çağla, oldukça güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bu sebeple cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir. Çağla tüketmeye başladığınız da cildiniz daha parlak ve gergin görünür.

çağla

4- Kandaki pıhtılaşmayı önleyen çağla, süt ile birlikte tüketilmesi halinde mideyi kuvvetlendirir; ve zihin yorgunluğunu giderirken, yüksek olan kötü kolesterolü düşürücü etkisi de söz konusudur. Bu aşamada devreye çağlalı cacık tarifi de girebilir.

caglali_cacik

5- Yüksek lif içeriği bulundurması sebebiyle bağırsaklardaki iyi bakterilerin oluşumunu artırarak probiyotik etki yaratmaktadır ayrıca aynı nedenle kan şekerini yükseltme düzeyi düşüktür.

6- Uzmanlar çağlanın aynı zamanda stres, depresyon ve baş ağrısına çok iyi geldiğini söylüyorlar. Ayrıca bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olduğundan, öksürüğü azalttığından ve balgam söktürücü özelliğinden söz etmek gerekir. Kuzu etinin en taze ve lezzetli zamanında kuzu etli çağla tarifi, favorimiz.

çağlalı kuzu eti tarifi

7- Hamilelerin zayıf düşmesini engeller. Ayrıca emzirme döneminde sütü arttırır ve bebek gelişimine yardımcı olur.

8- Yüksek kalsiyum içeriği ile günlük alınması gereken kalsiyum miktarına katkıda bulunur.

9- 30 gramında yaklaşık 160 kalori bulunan bu sağlıklı meyve ara öğünlerde veya salatalarda tüketilerek kilo vermeye yardımcı olur ve kabızlığı giderir.