Çaya Limon Dilimi Eklemenin 6 Faydası

Yoğun geçen bir gün içerisinde sıcacık, demli bir mola vermenin iyi gelmediği bir ruh hali yoktur. Kimisi bu güzel mola için çayın yanına ufak atıştırmalıkları yakıştırır, kimisi de çayı gördüğü an “Bir dilim de limon alabilir miyim?” sorusunu yöneltir. Hangi tarafın keyifli, hangi tarafın sağlıklı tercih yaptığı tartışılır; ama biz hiç uzatmadan çay ve limon ikilisinin ne gibi yararları olduğundan kısaca bahsedelim.

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Limonun içerdiği bol C vitamini sayesinde özellikle kışın karşılaşılan soğuk algınlığı, grip, öksürük gibi hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan görevini üstlenir. Bu hastalıklara yakalanmış dahi olunsa içine birkaç damla limon eklenen çay, kısa sürede iyileşmeye yardımcı olur.

limon-cay

 

  • Kilo Vermeye Yardımcıdır

Özelikle kahvaltıda içtiğiniz çayın içerisine birkaç damla limon ekleyerek sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlayabilir, zayıflama sürecinde en büyük yardımcınız yapabilirsiniz.

  • Enerji Verir

Eğer bugün kendinizi sebepsiz yere yorgun hissediyorsanız dinlenmek için verdiğiniz molada, elinize aldığınız çayın içerisine birkaç damla limon katmaya ne dersiniz? Böylece limonun içerdiği C vitamini sayesinde vücudunuzun yenilenip enerji dolmasına yardımcı olabilirsiniz.

limonlu-cayin-faydalari

  • Anemiye İyi Gelir

Siyah çayın birçok yararının olmasının yanı sıra içerdiği bazı bileşenlerin vücuttaki demir emilimini olumsuz yönde etkileyip kansızlık (anemi) sorununa davetiye çıkardığı kanıtlanmış gerçekler arasındadır. Bu durumun önüne geçebilmek için çayın içerisine birkaç damla limon eklemek oldukça doğru bir karar olacaktır.

  • Antioksidanları Korur

Çayın içerisine birkaç damla limon ekleyerek çayın içerdiği antioksidanların korunmasını sağlayabilirsiniz. Böylece korunan antioksidanlarla vücudunuzdaki hücrelerin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

cay

  • Siyah Çayın Faydalarını Artırır

Siyah çay içmenin bu yazımızda bahsettiğimiz gibi https://migrostv.migros.com.tr/neler-oluyor/saglikli-yasam/siyah-cay-icmenin-8-faydasi/ sağlık için birçok faydası vardır. Bu faydaların etkisini daha da artırmak ise sizin elinizde. İçeceğiniz çaya birkaç damla limon ekleyerek bu faydaları iki katına çıkarabilirsiniz.