Çitleme Zamanı: Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Güzel bir film izlerken, heyecanlı bir kitabın satırlarını okurken, vize sınavlarına hazırlanırken sırf zamana keyif katsın hatta ağzımızı oyalasın diye çitletmeye başladığımız kabak çekirdeğinin birçok faydası olduğunu düşünür müydünüz? İşte kabak çekirdeğinin akla gelmeyen 7 faydası.

1. Vitamin Deposudur

Kabak çekirdeği; magnezyum, bakır, demir, çinko, K vitamini, E vitamini, B2 vitamini gibi birçok vitamin açısından zengindir. Bu özelliği sayesinde kabak çekirdeği; keyifli dakikalar geçirmeye yardımcı olurken vücudunuzun sağlıkla dolmasını da sağlar.

kabak-cekirdegi-yararlari

 

2. Kabızlığı Önler

Kabak çekirdeği, kabızlık problemini azaltıp sindirimin rahatlamasını sağlar. Metabolizmanızın yavaşlığından şikâyet ediyor, kabızlık sıkıntısı yaşıyorsanız kabak çekirdeği tüketiminizi sıklaştırabilirsiniz.

kabak-cekirdegi

3. Sinirleri Sakinleştirir

Kabak çekirdeği yiyerek ruhunuzun sakinliğini korumak mümkündür. Kabak çekirdeği sinir sistemine iyi gelir, kaygılardan uzaklaştırır, sakinleşmenizi sağlar.

kabak-cekirdegi-faydalari

4. Kemik Erimesini Azaltır

İskelet yapısında ciddi oranda kütle kaybına neden olan kemik erimesi, gittikçe vücudun direncinin yok olmasına neden olur. Düzenli miktarda kabak çekirdeği tüketerek özellikle yaşlılık döneminde yaşanan kemik erimesinin etkilerini kontrol altına alarak yavaşlamasına yardımcı olabilirsiniz.

kabakcekirdegi

5. Kalbi Korur

Kabak çekirdeği kalp sağlığı için oldukça önemli olan manganezi yoğun miktarda içerir. Bu özelliği sayesinde kan basıncını dengeler, kalp krizi riskini azaltır.

cekirdek

6. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kabak çekirdeği tüketerek birçok hastalık çeşidinden korunmanız mümkündür. Bağışıklığın güçlenmesine katkıda bulunarak hücrelerin çoğalmasını ve daha sağlıklı olunmasını sağlar.

kabak

7. Omega-3 Kaynağıdır

Kabak çekirdeği, özellikle balık sevmeyenler için mükemmel bir alternatiftir. İçeriğinde yer alan yoğun miktardaki omega-3 sayesinde kötü kolesterolü dengeler, kalbi korur, damar tıkanıklığını önler.