Çorbaların Faydaları

Türk mutfağının en sevdiğimiz, vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan çorbanın yerini tutacak başka yiyecek yoktur diyebiliriz. Pek çok farklı malzemeyle harika lezzetlere bizi ulaştıran çorbalar sadece iyi bir başlangıç olmanın yanı sıra ”sıcak bir tas çorba” geleneği ile kırk yıl hatırını da sürdürüyor. Özenle hazırlanmış en gösterişli sofralardan yerde bağdaş kurularak yenilen öğrenci yemeklerine kadar her eve giren çorbaların faydalarını sizler için araştırdık:
1-Uzmanlara göre günde bir tabak çorba içmek, kanser riskini azaltıyor ve bağırsak sorunlarınızı büyük ölçüde çözüyor. Sulu bir gıda olan çorba kabızlığa en iyi gelen yiyeceklerden biri.
corba-tarifleri
2-Başlangıç yemeklerinden biri olan çorba hafif, sıcak ve sulu olması sebebiyle sizi kısmen doyurur ve ana yemeği ölçülü bir şekilde tüketmenizi sağlar.

corba

3-İçerisinde yer alan malzemeye göre çorbaların faydalarını artırmak mümkün. Bunlardan ilki; domates. pek çok çorbaya ana malzeme olan domates, aynı zamanda sadece domates çorbası olarak da tüketilebilir. Yaz mevsiminde tercih edilmesi gereken domates çorbasının kalorisi az, kaşar peyniriyle birleşince lezzeti büyük.

corbanin-faydalari

4-Baklagiller de çorbalar da sıkça kullandığımız besinler arasında. Mercimek, bulgur, nohut gibi malzemelere özellikle yöresel çorbalarda rastlamak mümkün. Doğal protein kaynağı olan baklagillerin sağlıklı beslenme programlarında mutlaka yerini alması gerekiyor.

corba-faydalari

5-Pişirmesi yaklaşık 10 dk süren tarhana çorbası da geleneksel ve mis gibi dediğimiz çorbalarımızdan biri. El emeğiyle hazırlanan tarhanalar deyim yerindeyse vitamin deposu. Özellikle acıkan çocuklara hızla çözüm üretmek isteyen annelerin tercih ettiği bir çorba olan tarhana, içeriğindeki pek çok farklı besinle nezle-grip gibi rahatsızlıkların daha kolay atlatılmasını sağlar. Doyurucu ve tamamlayıcı bir besindir. Unutmayın; tarhana probiyotik içerir.

sebze-corbasi

6-Yoğurt, pirinç, yumurta, tereyağı ve nane karışımının bir araya gelmesiyle yapılan ve yaz-kış severek tükettiğimiz yoğurt çorbası protein bakımından oldukça zengin. Kış günlerinde sıcak, yaz mevsiminde ise soğuk olarak içilmeye uygun olan yoğurt çorbasının pirinçleri birer enerji kaynağı.

domates-corbasi

7-Brokoli, ıspanak, havuç, domates, kabak gibi pek çok sebzeyi bir araya getirerek yapabileceğiniz sebze çorbaları farklı damak tadı arayanlar için ideal. Sebzelerin vitaminlerini harmanlayan bu çorba çeşidini mevsim sebzeleriyle yaparsanız daha sağlıklı olacaktır. Tereyağı ve un ile lezzetlendirip kıvamını artırmak da mümkün. Diyet menülerinde de yer verilen sebze çorbası aynı zamanda bir antioksidan kaynağı.

mercimek-corbasi

İçerisine kattığınız malzemelerle şehriyelisinden mantarlısına kadar pek çok çeşidini yapabileceğiniz çorbaları bir şifa kaynağı olarak sofralarınızdan eksik etmeyin.