Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Çörek otu; Eski Mısır’a kadar alternatif tıpta yer aldığı bilinen seçeneklerden biridir. Diyabet, öksürük, tansiyon; hatta kanser gibi birçok rahatsızlığa olumlu katkıları bulunur.
Birçoğumuz çörek otu tohumlarını hamur işi yiyeceklerin üzerine serperek bir lezzetlendirici baharat olarak kullanırız; ancak burada bir faydalı kahraman daha var! Evet, çörek otu yağından bahsediyoruz. Bu yazımızda çörek otu yağının insan sağlığına olumlu katkılarından bahsedeceğiz. Gelin, detaylara birlikte bakalım…

1. Bağırsak Dostudur

Çörek otu yağı, bağırsak parazitlerinin baş düşmanı olarak bilinir. Yapılan birçok araştırmada çörek otu yağının kolon kanseri hücrelerinin oluşumunu engellediği görülmüştür. Aynı zamanda gaz, şişkinlik, mide ağrısı gibi problemlerin etkisini de azaltması ile sindirim sürecinin çok daha rahat olmasına yardımcıdır.

2. Kalp Rahatsızlıklarını Önler

Çörek otundaki yağlı asitler, kandaki yağ miktarının dengelenmesini sağlar. Dolayısı ile kolesterolün kötü etkilerinin önlenmesine yardımcı olarak kan dolaşımının iyileşmesine, tansiyon riskinin azalmasına yardımcı olur. Çörek otu yağını makul miktarlarda kullandığınızda kalp ve inme riskini kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Çörek otu yağı, içerisinde birçok faydalı asit ve vitamin bulundurur. Aynı zamanda iyi bir antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar. Çörek otu yağı tüketerek hastalıklardan uzak, daha sağlıklı bir yaşam sürmek mümkündür.

4. Kemik ve Kas Ağrılarını İyileştirir

Vücudunuzda çeşitli sorunlara bağlı olarak gelişen kemik ve kas ağrıları mevcutsa bundan çörek otu yağı ile kurtulmayı deneyebilirsiniz. Bir çay bardağı kadar çörek otu yağını ağrı hissettiğiniz bölge üzerine her gece yatmadan önce ovalayarak uygulayın. Böylece ağrılarınızın hafifleşip hatta zamanla kaybolabileceğine şahit olabilirsiniz.

5. Migrene Çare

Sinüzit ya da migren gibi sebeplerden dolayı dayanamayacak kadar şiddetli olan baş ağrılarınız için çörek otu yağı burada! Çörek otu yağı ile baş çevresini ovalayıp ince bir tülbent ile sarın. Baş ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek otu yağının kullanım şekli, ihtiyaca göre değişir. Örneğin sindirim ya da öksürük gibi problemleri yok etmek için kullanmak istiyorsanız her gün 1 tatlı kaşığı kadar çörek otu yağını içerek kullanabilirsiniz.

Vücudunuzdaki ağrılardan kurtulmak ya da saçlarınızın daha güçlü olması için kullanmak istiyorsanız çörek otu yağını ihtiyaç duyan bölgenin üzerine ovalayarak uygulayabilirsiniz.