D Vitamini Eksikliğinin 7 Belirtisi

Zihin ve beden sağlığı için en gerekli vitaminler arasında yer alan D vitamini eksikliğinin günlük hayatınızı dahi sıkıntıya sokabileceğini biliyor musunuz? Pek çok sebeple ortaya çıkabilen D vitamini eksikliğinin en güçlü nedeni yeterli miktarda güneş ışığı ile buluşmamaktır. Uzun süre kapalı alanda çalışıyor ya da fazla miktarda güneş kremi kullanıyorsanız siz de D vitamini eksikliği yaşayabilirsiniz. 

Şimdi sıralayacağımız belirtilerden bir ya da birkaçını görüyorsanız acilen doktorunuza danışıp gereken önlemleri alma zamanınız gelmiş demektir.

İşte D vitamini eksikliğinin 7 Belirtisi: 

1) Depresyon

Beyinde üretilen ve ruh halinin düzenlenmesine yardımcı olan, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonu; D vitamini eksikliğine bağlı olarak düşer. Bunun sonucunda sebepsiz yere mutsuz, hüzünlü hissetme durumu ortaya çıkar. Özellikle kış aylarında kendinizi kötü hissetmenin başlıca sebebi D vitamini eksikliğidir. Depresyonu önlemek, D vitamininin yeterli seviyeye gelebilmesini sağlamak için hava bulutlu dahi olsa açık havada sık sık yürüyüş yapmayı ihmal etmemelisiniz

sonbahar depresyonu

2) Halsizlik

Herhangi bir hastalığınız yok fakat sürekli kendinizi yorgun, bitkin, halsiz mi hissediyorsunuz? Sebebi D vitamini eksikliği olabilir.

doktor6

3) Kilo Alma 

Yediklerinize ne kadar dikkat etseniz de istediğiniz kadar kilo veremiyor hatta çoğu zaman alıyorsanız yeterli miktarda D vitamini almıyor olabilirsiniz. 

diyet

4) Çabuk Hastalanma

En ufak bir hava değişikliği, sizin kolayca hastalanmanızasebep oluyorsa dikkat! Sadece kış ayları değil tüm mevsim geçişlerinde soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar yaşıyorsanız yeterli miktarda D vitamini almıyor olabilirsiniz. Çünkü D vitamini, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sizi çeşitli hastalıklardan korumaya yardımcı olur.

diyette-yapilan-yanlislar

5) Kemik Ağrıları 

En iyi şekilde güneşten elde edilen D vitaminialınmadığı takdirde kemikler güçlenemez. Dolayısı ile kemik ağrısı, eklem ağrısı vücudun genelinde görülerek gün boyu çok fazla zorlanmanıza neden olabilir.

diyet_yapmak

6) Baş Terlemesi

Özellikle sıcak yaz günlerinde vücudumuzda terlemeyen bir noktamız kalmayabilir; ancak baş terlemesini her zamankinden fazla hissediyorsanız dikkat edin. Baş terlemesi çocuk ya da yetişkin olsun yoğun miktarda görülüyorsa vücudun D vitamini eksikliği yaşadığının en net göstergesi olabilir.

diyet

7) Sindirim Sorunları

D vitamini, sindirim sürecinin sağlıklı ve rahat bir şekilde olmasına katkıda bulunur. Eğer ki yeterli miktarda D vitamini alınmıyorsa ishal, mesane problemleri ya da kabızlık gibi birçok rahatsızlığa davetiye çıkarılmış demektir.